Учените пресмятат колко човешки животи би спасило подобряването на екологичната ситуация на фона на коронавирус пандемията.

Подобряване на качеството на въздуха в европейски държави за последния месец спомогна за избягване на над 11 000 смъртни случаи, пресмятат специалисти на финландската организация Център за проучвания в областта на Енергията и на чистия въздух, занимаващи се с въпроси за замърсяването на атмосферата.

Как чистият въздух помогна на европейците да станат по-здрави

Те установяват, че рязкото понижаване на автомобилния трафик и затварянето на голяма част от индустриалните предприятия доведе до намаляване на азотния оксид с 40% и до спад на отделяните фини прахови частици с 10%.

Тези две форми на замърсяване нанасят главния удар по сърдечно-съдовата система и белите дробове, напомнят учените.

Този ефект възниква на фона на понижаване на производството на енергия от въглища с 37% и намаляване на потреблението на нефт с приблизително 1/3.

Изгарянето на нефт и въглища остава основен източник на замърсяване с азотен оксид и ключов източник на замърсяване с частици на територията на Европа.

На фона на подобряване на екологичната обстановка в повечето европейски държави се оценяват здравните показатели, които не са свързани с коронавируса.

През последния месец с 1,3 млн. намаляват болничните по медицински показания, регистрирани са с 6000 случая по-малко на детска астма, с 1900 по-малко хоспитализации, заради пристъп на астма и на 600 случая на преждевременно раждане по-малко.

Според учените, повечето от тези показатели са свързани с постоянно замърсяване на атмосферата.

Статистическият анализ показва, че най-голям брой жертви, заради подобряването на състоянието на околната среда се избягват в Германия, след това Великобритания – 1752, Италия – 1490, Франция – 1230 и Испания 1083.

Смъртността заради чистия въздух намалява, но тази от COVID-19

Що се отнася до отделните заболявания, то 40% намаляване на смъртността се пада на сърдечно-съдовите , 17% с белите дробове, сред които бронхит и емфизем, и 13% инсулти и онкологични заболявания. Останалите са инфекциозни заболявания и диабет.

В мащабите на целия свят ефектът от подобряване на околната среда е много по-голям, отбелязват учените, тъй като в това изследване съсредоточаването е на един континент  и въздействие само в рамките на месец.

Две от най-населените държави в света, страдащи от силно замърсяване на въздуха – Китай и Индия, също наблюдават рязък спад на отделените вредни емисии.

Застрашават ни много глобални кризи. Това трябва да накара хората да се замислят – какво ще стане , ако въздухът е чист не защото всеки трябва да си стои у дома, а защото сме съумели да преминем към чист транспорт и електроенергия.

Необходимо е да се надяваме, че вирусът ще ни помогне да напреднем в борбата с измененията на климата, а не да се върнат обратно.

Отделни лекари също обръщат внимание на намаляване на хоспитализациите с проблеми, несвързани с пандемията от коронавирус в Европа.

Спад на хоспитализираните с обострена астма и COVID-19

Наблюдава се намаляване на хоспитализираните с обостряне на астма и хронична обструктивна белодробна болест за последния месец и това без съмнение се дължи на намаляване на отделяните вредни емисии в атмосферата.

Това ни позволява да си зададем въпроса какво до края на февруари се е смятало за норма.

Според доктор Смит от болницата на Кралския колеж на Лондон неговата приемна отново ще се напълни с пациенти, след като вредните емисии достигнат нивата от преди обявяването на национална карантина.

През февруари от Центъра за проучвания на енергия и за чист въздух анализираха няколко икономически индикатора, които се понижават в Китай на фона на разпространението на коронавируса.

Изгарянето на въглища се оказват на 4-годишен минимум, а обемите на преработване на нефт, а обемите на преработка на нефт в рафинериите на провинция се оказват на минимума от 2015 г.

5-годишният минимум достигат обемите на производство на стомана, което води до спад на емисиите от азотен диоксид в атмосферата в сравнение с аналогичния период на 2019 г.

Обемите на самолетните полети намаляват със 70%, като цяло мерките, насочени към борба с последствията от епидемията, водят до спад с 15-40% в ключови отрасли на китайската промишленост.

Случаите на летален изход в Европа от коронавирус са много повече, отколкото са спасените, заради намаляването на вредните емисии и изчистването на въздуха.