Директорът на Европейския център за контрол и профилактика на заболяванията /ECDC/ или нещо като РЗИ на ЕС, ако може да се прави аналог изобщо, обяви вчера пред европарламента, че България е единствената страна членка на ЕС, в която се отчита разрастване на епидемията.

Европейския център с тревожна информация за България

В Швеция, Полша, Великобритания и в северната ни съседка Румъния заболелите се задържат на приблизително едни и същи нива през последните близо 2 седмици.

Информацията, за която бе обявено от директора на Европейския център, не съответства на тази, която се представя от оперативния щаб.

Според данните, които са представят всяка сутрин на брифинг, пикът на епидемията у нас е достигнат на 24 април, когато са установени 91 нови заразени в рамките на 24 часа.

Към тази дата общият брой на потвърдените е бил малко под 1200, а случаите на летален изход – 54.

На предходния 23 април пък са отчетени 73 нови за ден, което е втората най-висока стойност в рамките на ден, след това над 60 нови в рамките на ден до днес са потвърдени на 27 април.

Днес също се отчита нарастване на новите заразени до близо 60, но това може и да се дължи на факта, че през неделния ден тестовете са били над 50% по-малко – 582 срещу над 1100 в понеделник.

Тези колебания в броя на заразените на дневна база по-скоро се дължат на по-малкия брой на направените тестове, а и както се вижда от резултатите по области, основната част от тях са от няколко огнище.

Епидемията се разраства, но реално това не е така

От Дома за възрастни хора в село Гара Орешец, Видинско, са 21 новите и в Ямбол са още 11, не става ясно дали не се е формирало огнище там.

В София област – най-голямото огнище новите са едва 6. Може би директорът на ECDC е може би имала предвид това, че нарастват активните случаи, докато в останалите държави намаляват.

Да, реално е така, след задържане няколко дни на около 1230 активни, днес те нарастват по-значително, поради скока и на заразените.

Причините за това може да са няколко – сравнително слабото тестване у нас, което едва сега започна да се активизира и надхвърли 1000 на ден и то не е във всички дни.

През изминалата седмица спадът на тестовете до 582 бе балансиран от над 1100 тестове през седмицата и така сумарно надхвърлят 7000, а общият брой вече е над 50 000.

Кривата на заболеваемостта, ако сравним със своеобразния пик на 24 април е надолу към днешна дата, тъй като новите заразени,за които бе съобщено днес, са по-малко, отколкото тогава, затова не може да се говори за разрастване.

Има съмнения, че директорът на европейското РЗИ може да разполага и с други данни, които да са различни, които представят от оперативния щаб на медиите.

Рано ли е за разхлабване на противоепидемичните мерки

Това обаче е малко вероятно, тъй като информацията от референтните лаборатории се дава на щаба и съответно от Европейския център за контрол и профилактика на заболяванията няма откъде да получават данни колко са заболелите в България. По-скоро става въпрос за интерпретация и преекспониране на казаното от медиите.

Да, наистина, активните случаи се увеличават и може би, затова са били споровете между председателя на щаба и главния държавен здравен инспектор дали трябва или не да се разхлабват противоепидемичните мерки.

При условията на разрастване на епидемията, макар и то да е сравнително локализирано, ако се премахнат епидемичните огнища по места, то реално новите са под 20, ако добавим и оздравелите, за които бе съобщено днес, то се наблюдава затихване на епидемията.

Други показатели също сочат за затихване на епидемията – хоспитализираните остават почти без промяна и задържат на около 320 няколко поредни дни или на фона на нарастване на заболелите, процентът на постъпилите в болница намалява.

Същото задържане се наблюдава и при болните, от които са на интензивно лечение и техния дял спад в общата бройка.

Възможно е излекуваните да са повече, но не всички РЗИ-та да правят повторни PCR тестове.