Учени от Университета на щата Аризона установиха, че коронавирусът от Ухан вече има същата мутация, която някога съществено отслаби коронавирусът SARS през 2003 г.

Коронавирус може да е започнал да отслабва, ще изчезне ли скоро

Известно е, че коронавирусите са предразположени към мутации. Далеч обаче не са като като грипния вирус или като ХИВ, не мутират толкова активно.

Освен това, при настоящия пандемичен коронавирус SARS-CoV-2 има механизъм, който умее да ограничава мутациите, който не позволява на вируса да се промени толкова силно, и уханският коронавирус се променя.

Изследователите анализират 382 проби биоматериал от носоглътката, които са били взети от заразени от щата Аризона. В ДНК на вируса на една от пробите липсва доста значим сегмент – буква 81 от 30 000.

Изчезването именно на този участък от генома на вируса SARS през 2003 г. значително го отслабва. Този участък кодира белтъците, които са предназначени за потискане на имунната система на човек и за повишаване на неговата вирулентност.

Как вирусът през 2003 г. изчезва внезапно, какъв е механизмът

Аналогична мутация при коронавируса от 2003 г. се наблюдава в късния стадий на епидемията, когато вирусът е значително по-слаб, отколкото в началото.

Въпросът дали по това може да се смята, че новият вирус отслабва, засега остава спорен. Човек, от който е взета проба, имал симптоми и бил болен от COVID-19, макар и в слаба форма.

Освен това тази мутация при коронавируса е открита за първи път. От друга страна получените данни потвърждават, че вирусът се променя, и някои от тези изменения го отслабват, а това означава, че това ще спомогне за справяне с епидемията.

Може би е добре да се проучи как така коронавирусът внезапно изчезва през 2003 г. и какви са механизмите, по които по това се е случило.

Разликата с преди близо 18 години е в това, че сега вирусът е разпространен почти цял свят, а не само в Китай, което трудно ще доведе до внезапно затихване. Разликата с предходния вид е значителна, макар и самият щам да е с доста голямо сходство.