Климатът се доказа като решаващ фактор, който успява да възпре разпространението на пандемията от коронавирус – не са случайни аналогиите между Гърция, Малта, Кипър и Южна Италия.
В Южна Италия коронавирус пандемия няма и няма да има
Италия е една от държавите, които бяха най-тежко засегнати от коронавирус пандемията, страната се превърна в първото и второто по-големина огнище в Европа.
Потвърдените случаи са над 210 000, а жертвите наближават 30 000, за щастие през последните дни намаляха значително и не се очаква в следващите няколко дни да прехвърлят тази стойност. Разликата между северната и южната част на страната е значителна.
Италия е най-добрият пример какъв може да е ефекта от слънчевото греене и по-високите температури върху разпространението на коронавирусната инфекция.
В северната част на страната са регистрирани около 170 000 случая от 20 февруари, докато на юг са доста по-малко - 14 000 и то най-вероятно заради бягството от север на младите, преди обявяването на национална карантина.
С тези данни винаги се подкрепя тезата за връзката между климата, замърсяването на въздух.
Мръсният въздух предразполага към разболяване с COVID-19
Замърсяването на въздуха предразполага към разболяване, като този фактор се подсилва и от по-студеното време, което намалява имунитета на горните дихателни пътища и така вирусът по-лесно обхваща белодробната тъкан.
При възрастните хора, при които имунитетът е отслабен, това е още допълнителен фактор, предполагащ към заразяване и мълниеносно разпространение. От замърсяването на въздуха се повишава и значително смъртността от COVID-19.
Както потвърждават множество проучване, южната част на Италия е защитена от пандемия, поради по-топлия климат – субтропичен и състоянието на околната среда е по-добро.
Освен всичко това е много по-чист и съответно хората са в по-малка степен предразположени към развитие на хронични дихателни заболявания и съответно разпространението на инфекциозни агенти нанася много по-малко вреди.
Бумът на заболели все по на север – вече е в Русия и в Канада
В началото на май температурите на юг се повишават, а слънцето става все по-силно, което ограничава до голяма степен разпространението на вируса и затруднява неговото оцеляване, затова и повечето нови заразени са все по на север с напредването на пролетния сезон.
През последната седмица най-много са новите потвърдени случаи в Обединеното кралство, в Канада и в Русия, където се наблюдава своеобразен пик.
Има и редица други примери на държави с климат сходен като този в Южна Италия, които потвърждават тази теза – Гърция, Кипър и Малта.
Гърция с население от малко над 10 млн. е колкото Ломбардия, има потвърдени малко над 2600 случая и през последните дни се отчитат единици нови заразени.
Кипър с 1,2 млн. население има потвърдени едва 874 нови случаи или близо ½ по-малко, отколкото в България, жертвите са само 15 или над 5 пъти по-малко, отколкото в България, където според последната информация надхвърлят 80.
Както в Южна Италия, така и в южните части на Испания, южните щати като Тексас и Калифорния заразените са много по-малко.
Защо в Бразилия заразените са повече от в Китай
Изключение е може би само Бразилия, като страна разположена в екваториален и субекваториален климатичен пояс и цяла година е топло, заболелите нараснаха до близо 100 000, според последните данни. Възможно е причините за това да са свързани с фактор, който доминира над топлия климат.
Предполага се, че това може да е свързано с по-ниския стандарт на живот в големите градове на Бразилия – Сау Паулу и Рио Де Жанейро, където има огромни гета, в които гъстотата на населението е много висока. Това допринася за по-бързо разпространение на вируса и топлото не може да го спре.
При голяма гъстота на населението не може да се поддържа и обществена хигиена, което допълнително допринася за разрастване на епидемията.
У нас тази година април беше доста студен месец, а и не само в България беше така, в почти цяла Европа, показателно за това е късното приключване на отоплителния сезон – в Пловдив едва от 27 април започнаха да спират парното.
Неслучайно и точно през април бе отчетен и пикът на пандемията, някои говорят за пик между 20 и 26 април, други за плато от 5 април насам с периодично повишаване на заболеваемостта и намаляване. Очакваната гореща вълна следваща седмица – много слънце и сухо време може да възпре заразата.