Входовете и изходите на областните градове ще бъдат отблокирани още тази нощ в 0 часа, вместо както бе съобщено от премиера следобед на 6 май.

С нова заповед министърът на здравеопазването отменя частично серия свои заповеди и две изцяло.

Контролните пунктове отиват в историята с нова заповед

Блокирането на входовете на областните градове с поставяне на контролно-пропускателни пунктове предизвика редица противоречия относно това до колко са необходими и наистина ли възпират разпространението на инфекцията. Немалко хора бяха връщани и недопускани да влязат в областните градове.

Най-големи ограничения изтърпя София, която продължава да е епицентърът на епидемия с най-много заразени.

Вдигането на блокадата на областните градове съвсем не означава, че в бъдеще не може да бъде въведена.

Внесените в парламента изменения и допълнения на Закона за здравето дават правомощия на здравния министър да налага всякакъв род противоепидемични мерки.

Още преди обявения като официален час за отпадане на контролните пунктове бе съобщено, че полицейското присъствие е слабо и проверките са чисто формални.

Не се спазват строгите изисквания, следи се само за представители на криминалния контингент от определен списък.

Масите в заведенията не на 2,5 метра, а на 1,5 метра, сервитьорите с шлемове

С предходна своя заповед здравния министър измени приетия на 3 май акт, съгласно който минималната изискуема дистанция между масите в градините на заведенията е не по-малко от 2,5 метра.

Сега това разстояние е намалено на 1,5 метра след среща между здравно министерство и представители на Сдружението на заведенията.

Обслужващият персонал на кафенета, барове, сладкарници и заведения за бързо хранене може да бъде освен с маски и с шлемове.

Текстовете на заповедта на практика бяха прецизирани така, че едновременно да се улесни работата на обектите и да същевременно да не се допуска разпространение на заразата.

Малко по-рано на брифинг на коалиционния съвет бе съобщено за мерките, които се предвиждат в областта на туризма.

Предложеното от коалиционните партньори намаляване на ДДС за сферата на туризма няма да бъде прието от правителството, макар и този сектор да бе най-силно засегнат от заповедта за преустановяване на дейността на здравния министър от 13 март.

Основното приходно перо на бюджета е от този данък, най-вероятно затова управляващите не желаят да поемат рискове, което допълнително би могли да увеличи бюджетния дефицит.

Безплатни шезлонги и чадъри, както и евтини ваучери за морето

Все още се спекулира дали тази година шезлонгите и чадърите ще бъдат безплатни по българското Черноморие, поне така се обещава, а таксите на концесионерите ще бъдат намалени или напълно опростени.

Обсъжда се идея на българските граждани да се предостави възможност да закупуват ваучери на стойност 200 лв., за каквато сума ще могат да прекарат няколко дни при добри условия на морето.

Засега обаче това са само спекулации и обещания, няма яснота дали няма да бъдат коригирани в зависимост от ситуацията.

Почивката на морето благотворно след коронавирусна инфекция

Според Асоциацията на хотелиерите климатът по българското Черноморие е лечебен и почивката може да се използва за възстановяване от коронавирусна пневмония.

Комбинацията от слънце, липсата на прекалено високи температури, каквито достига въздуха в южната ни съседка Гърция, са истинска благодат и спомагат за много по-бързо оздравяване.

COVID-19 все още не е добре проучена болест, но се предполага, че всички мероприятия, които помагат за укрепване на имунната система са от голяма полза и помагат за пълното излекуване от коронавируса.

Освен това няколко проучвания вече показват, че витамин D е от изключителна важност за тежестта на протичане на инфекцията. Слънчевите бани, които могат да се правят на морето, са много полезни за възстановяване на недостига на този витамин в организма.

Разбира се, с уговорката, че не трябва да се прекалява, тъй като ако се излагаме по-дълго е възможно слънчево изгаряне и постигане на обратен ефект – отслабване на имунитета.

За да има лечебен ефект почивката ни на родното Черноморие е необходимо спазването на дневен режим, при който да се избягва късното лягане, а слънчевите бани да се сутрин – около 9-10 часа, кратки по 15-20 минути и вечер след 17:30 часа, когато слънчевите лъчи престанат да изгарят кожата.