Лятната простуда може да предизвика неразположение у пациентите, силна хрема, треска и болки в гърлото. Но защо повечето от нас се чувстват по-зле, когато е топло?

До голяма степен това е свързано с особеностите на вирусите, предизвикващи респираторни инфекции през лятото, а също и влиянието на жегата и субективното отношение към лечението на собствената болест.

Лятната простуда по-тежка от зимната

Истина ли е, че лятната простуда протича по-тежко от зимната? Според лекарите, симптомите и протичането на простудата през различните сезони се отличава съществено.

Самият термин „простуда” се отнася към преимуществено засягане на горните дихателни пътища. Това са вирусни или микробни инфекции, които основно се предизвикват хрема и запушване на носа, болки в гърлото, кашлица и може би кихане.

Възможни са и други симптоми, сред които главоболие или умерена треска, макар и те да не се срещат толкова често и не са водещи проявления.

През зимата простудата е по-вероятна и очаквана, тъй като около нас повечето хора са болни. Но наред с типично зимните вируси, предизвикващи простуда има и цяла група летни.

Зимни срещу летни вируси – кои са по-силни

През зимата най-разпространени са корона-, рино-, аденовирус и грип. Съществуват повече от 200 вируси, които могат да предизвикат простуда, и всеки от тях има свои признаци, симптоми и сезонност.

Например, риновирусът, който предизвиква приблизително 30-50% от простудните заболявания, върлува основно през есента и пролетта. Коронавирусът е най-активен през зимата, а ентеровирусът през лятото.

Всички тези вируси предизвикват увреждане предимно на горните дихателни пътища, по-рядко на долните – бронхи, бели дробове, или други локализации.

Летните ентеровируси вредят още по-силно. Наред с обичайната кашлица, хрема и треска, които предизвикват тези инфекции, заразяването с ентеровируси, също е свързано с множество други неприятни симптоми:

  • Диария и ангина;
  • Обриви и болки в тялото, риск от менингит.

Ако вирусът засегне и храносмилателната система и кожата, инфекцията закономерно ще продължи по-дълго, отколкото баналната простуда.

Необходимо е малко повече време, за да се неутрализира вирусът напълно и да бъде изведен от тъканите.

Защо през лятото се развиват респираторни инфекции

Обективна причина, поради която най-често боледуваме от инфекции на горните дихателни пътища през зимата, е продължителният престой в топли, затворени помещения, голямото струпване на хора.

В задушните и отоплени класни стая, групите в детските градини или в офиси вирусите се разпространяват по-лесно.

Периодът от края на октомври до началото на март е времето, когато респираторните инфекции са най-разпространени. Но това съвсем не означава, че респираторната инфекция не може да възникне през лятото.

Много хора смятат, че през лятото настинки няма, тъй като през това време организмът е максимално закален. Никой не очаква летните простуди, затова винаги има определен психологически момент. И тази инфекция обикновено се появява в най-неудобното време.

Затова човек може да се почувства по-зле, дори и да има съвсем лека простуда.

Как да се справим с лятната простуда и кашлица

Лятната хрема, както и зимната продължава от 3 до 7 дни, макар и да е възможно да се проточи и няколко седмици, ако възникнат усложнения.

Най-добрият начин да помогнем на организма да се справи с вирусите е да се погрижим за себе си.

При развитие на хрема или всякакви други признаци на простуда трябва да се пият повече течности, тъй като това помага на организма да активира обмяната на веществата.

Показна е лека храна с повече витамини и пълноценен отдих. Ако човек не се лекува или пуши, не се храни добре, дори банална хрема може да се проточи няколко седмици.

Какви методи за лечение не помагат при лятна простуда

Съществува заблуда, че за излекуването на лятната простуда помага престоят на слънце. Престоят на плажа под палещото слънце е опасно. Високите температури и влажността на фона на простуда и треска могат да доведат до топлинен удар и до обезводняване.

Препоръчва се при лятна простуда да се стои у дома, далеч от влага и от палещото слънце.