Учени от Университета Кеймбридж и от Грийнуич смятат, че масовото носене на маски за лице ще позволи втората вълна на пандемията да бъде до известна степен отслабена и да се изчака появата на ваксина, без значителен брой жертви.

С 100% носене на маски заразността се задържа на около 1

Изследванията показват, че само въвеждането на режим на изолация не може да спре разпространението на коронавируса SARS-CoV-2. Масовото използване на маски – дори самоделни, дава възможност факторът на репродукция на коронавируса R0 да намалее до около 1.

Параметърът R0 показва колко души в своето обкръжение може да разболее един заразен с коронавирус. При R0 по-малко от 1,0 епидемията постепенно затихва.

По данни от наблюденията, ако човек си слага маска всеки път, когато е сред хора, това двойно намалява R0, в сравнение със ситуацията, когато маските се слагат само след появата на първи симптоми.

При всички сценарии, моделирани от изследователи, редовното масово използване с 50% намалява разпространението на коронавируса. Това дава възможност  за задържане на R0 в границата 1,0 и отслабва следващите вълни на пандемията, като се позволява неизползване на твърде тежки ограничителни мерки.

В случай на 100%-ово носене на маски, според направените модели, нови епидемии не се очакват в рамките на 18 месеца. Това време е напълно достатъчно за създаване на ваксина.

При 75% носене на маски 10 заразени разболяват 40, а 100 - 400

Ако маски носят само 75% от хората, то коефициентът на заразност може да нарасне до 4,0, до този показател бяха близо във Великобритания. У нас преди обявяването на извънредното положение показателят е бил около 3,5, колкото и в Италия.

Затова и в началото на април, председателят на Оперативния щаб сравни епидемичната обстановка в страната към началото на епидемията с тази в Италия и ако не бяха наложени ограничения, е имало вероятност болниците да изчерпят капацитета си.

Учените подчертават, че дори и маските, които улавят само 50% от издишваните капки, са със значим ефект, дори и да се увеличава риска от замърсяване на лицето на този, който ги носи.

Когато слагаме маска, първо предпазваме другите хора от себе си, подчертава професор Джон Колвин, един от водещите автори на изследването.