Тези изменения могат да повлияят на пандемията по целия свят. Изследователи от САЩ съобщават за мутации на COVID-19, които го правят още по-заразен.
Защо мутациите на коронавируса не означават задължително заплаха
Откритите изменения способстват за увеличаване на шиповете на обвивката на SARS-CoV-2, с помощта на които се прикрепва към клетките.
Първите новини за мутациите на коронавируса се появиха 2 месеца след началото на неговото разпространение. И в тях нямаше нищо тревожно, тъй като вирусите винаги мутират и често това ги прави по-слаби. Но при SARS-CoV-2 ситуацията е по-различна.
Изследователи от Института Скрипс във Флорида съобщават за открити мутации, заради които епидемиите в Италия и в Ню Йорк били доста по-мащабни, отколкото в началото на разпространение на вируса.
Откритата мутация увеличава броя на шиповете по тялото на вируса с 4-5 пъти, което прави възбудителят доста по-опасен за хората. Това потвърждават изпитванията с безвредните типове на вируса.
В клетъчните култури вирусите с тази мутация са много по-заразни, отколкото са без тях.
Според учените следващите няколко месеца и седмици ще покажат наистина ли изменението на обвивката на вируса ще повлияе на протичането на пандемията.
Най-малко с това може да се обяснят мащабите на коронавирусната инфекция в САЩ, където скоро общият брой на потвърдените случаи ще достигне близо 2,5 млн.
Важно е спазването на мерките за профилактика на заразяване
Ще доведе ли тази мутация до по-сериозни симптоми при заразените или до по-висока смъртност, засега е рано да се каже. Сега, когато хората навън вече са много повече, е важно да не се забравят мерките за профилактика.
Не трябва да се пренебрегват и средствата за индивидуална защита и да се спазват дистанция.
Сега е популярна тезата, че вирусът, макар и по-заразен, не е толкова опасен, тъй като вероятността да предизвика усложнения е по-малка.
Данните от последните дни у нас показват, че повечето хора, които са потвърдени с COVID-19, са почти без симптоми. Това може да се използва като аргумент, че вирусът, който циркулира у нас е заразен, но пък не води до сериозни усложнения.
Да, през вчера информационната система обяви 6 жертви, което изобщо не е малко, затова е спорно това твърдение.