Новите заразени продължават тенденцията към лек спад, който започна след значителния ръст във вторник, когато бе почти достигнат прага от 20.

Спадът в четвъртък е малък, но пък PCR тестовете се увеличават от 5443 на 7026, което показва и намаление на положителните от тях, а това е начало на една положителна тенденция или по-скоро поддържане на заболеваемостта в едни приемливи засега нива. Намалението на новите случаи е с 5 – от 163 на 158.

Повече PCR-и, по-малко заразени, ръст на излекуваните

Най-положителното от данните, които са обновени за изминалото денонощие, е, че броят на излекуваните надхвърля този на новите заразени и така отново се обръща тенденцията, макар и само в рамките на ден и реално заболелите отново намаляват, като спадът е до под 4200.

Това се определя като ключов праг, към момента активните случаи са 4182 и се задържат в рамките на нива на 4100-4400 вече от няколко седмици.

Преборилите инфекцията пък нарастват до 175 и така надхвърлят новите заразени със 17. Общият брой на успешно излекуваните от COVID-19 се увеличават до 11 935, като се очаква още днес те да надхвърлят 12 000.

За съжаление, през изминалото денонощие жертвите на COVID-19 отново се увеличиха и достигна двуцифрена стойност, като общият им брой достига 658.

Приетите в болница също бележат ръст, но разликата е значително по-малка спрямо ден по-рано, днес те достигат – 764 спрямо 758 ден по-рано или 6 е нетната разлика.

Леко намаление се наблюдава при заболелите, които са на интензивна терапия, като спадът е от 63 на 61, но не е изключено това да се дължи и на високата смъртност, която за предходния ден беше под прага от 10.

Защо смъртността от COVID-19 у нас е по-висока от в Швеция

Будят безпокойство толкова високите нива на смъртност у нас, дори при сравнение с данните от Швеция за август показват, че там починалите, при които има връзка с COVID-19 са по-малко, отколкото в България, макар и да са установени повече нови случаи на заразяване.

PCR тестовете, предвид големият брой, който се прави в рамките на ден, се увеличават бързо, и достигат до над 428 000 за изминалото денонощие.

Ситуацията е в страната се характеризира с по-значително увеличаване на новите заразени в столицата, където те са 42, а общо достигат почти 4600.

Ефектът от протестите, които вече се провеждат от близо 2 месеца, или по-скоро от тяхната ескалация на 2-ри септември, е възможно да започне да се проявява след 6 септември, но съвсем не е сигурно, че това ще се случи.

По-скоро може да се стигне до това заключение, ако се направи аналогия със случилото в САЩ. В Германия и Франция също се проведоха мащабни протести, както и в Сърбия, но след тях не се стигна до по-значително увеличаване на заболелите. Затова и у нас не е сигурно, че това изобщо ще се случи.

Какво трябва да има за масово заразяване на протестите

За да се заразят много хора по площадите, трябва да има суперразпространител, който да е без симптоми, няма ли такъв шансовете останалите, които са в близост до безсимптомен заразен, е малък да прихванат вируса.

На второ място по заразени е област Благоевград с 28 нови случая, като по общ брой областта изпреварва вече, дори и Пловдив.

Установените в Благоевградско общо случаи на COVID-19 достигат 1444, а в Пловдивско, предвид по-малкото нови случаи за изминалото денонощие – 9, са 1438.

На трето място по нови случаи е Стара Загора с 12, като съседната на Пловдивско област показва по-слабо разпространение на коронавируса, тъй като общият брой на установените там е 468.

София, Благоевград и Стара Загора с най-много нови с COVID-19

Единствено Благоевград, област София-град и Стара Загора за последните 24 часа са с по над 10 нови заразени, а останалите под тази стойност.

Това означава, че над половината от новите случаи, общо 82 са от двете области, а Пловдивско е на 4-то място.

С 8 установени случаи на заразяване е област Русе, където се увеличава общо потвърдените до 336, 7 са новите в Смолян, както и в Монтана.

6 са новите случаи във Варненско и в Пазарджишко. След като Благоевград изпревари и Пловдив по установени общ брой случаи на заразяване, Варна изпадна на 3-то място.

Към момента в 4 области от началото на епидемията са установени под над 1000 случая на заразяване, това са на първо място столицата – област София-град, Благоевград, Пловдив и Варна.

Най-близо до прага от 1000 сред останалите области е Добрич, но предвид факта, че там епидемията доста позатихна надали скоро ще бъде достигнат. Засега общо установените са 729, като за изминалото денонощие са 3-ма новите.

От Пазарджик ли тръгна вторият пик на COVID-19

Близо до тази стойност е и област Пазарджик, където са 713 общо установени случаи. Немалък принос има община Сърница за тази стойност, тъй като вторият бум на епидемията в страната, който може да се каже, че продължава и до момента, тръгна именно оттам, след мюсюлманските празници, състояли се в края на месец май.

При медицинския персонал са установени 10 случая на коронавирус – от 913 на 923 се увеличават.

Общият брой на лекарите достига 327, сред тях немалко са излекувани, медицинските сестри са 309, санитарите се увеличават до 139, при фелдшерите не се наблюдава промяна, те са си 15. И в категорията друг медицински персонал общо случаите са 133.

Информационната система не показва разликата на дневна база при заразените медицински персонал, които се проследяват отделно, но се включват в общите данни по области.

По възрастови групи, продължава тенденцията най-много потвърдени да има при българите, които са на възраст – от 50 до 59 г., като общият им брой е 3114, не е известно колко от тях са реално заболели към момента.

Точно 3000 по последни данни са установените общо заразени, които са на възраст от 40 до 49 години.

След тях са младите възрастни, които са от 30 до 39 години, това е може би най-активната възраст, като случаите общо там са близо 2700.

След това по общ брой са българите в пенсионна и предпенсионна възраст – от 60 до 69 г.