На науката е известно много за това как вирусите увреждат главния мозък. Описани са редица проучвания, с които се прави опит напомняне на лекари и пациенти за риска от проблеми от страна на нервната система при новата коронавирусна инфекция.

COVID-19 може да доведе до масово увреждане на нервната система

Предупрежденията са в посока, че новият коронавирус е с разностранно неблагоприятно влияние върху нервната система. Съгласно новия обзор, има вероятност COVID-19 да може да увреди непосредствено нервната тъкан. Същевременно, предизвиканият от болестта стрес може да доведе до различни психични разстройства.

Обзорът „Сблъскваме ли се с унищожителна вълна от невропсихиатрично продължение на COVID-19? Невропсихиатрични симптоми и потенциални имунологични механизми” е на учени от Калифорнийския университет в Сан Диего.

Не само стрес

Доказателствата, че новият коронавирус има директно увреждащо действие върху мозъка, се увеличават. Психиатърът Емили Троиър, водещ автор на новото изследване отбелязва, че всички ние сме се сблъскали със стреса и със страха, които предизвикват сериозни промени в обществото и в икономиката.

На много психиатри обаче им е любопитно, изпитват ли хората, при които се е развил COVID-19, проблеми освен свързаните с психологическия стрес, и невропсихиатрични симптоми, които са следствие от действието на вируса или на имунната реакция0 върху нервната система.

Учените напомнят, че грипните епидемии са били тясно свързани с увеличаване на случаите на мозъчни увреждания, неустойчиво настроение, мускулни дисфункции.

Тези нарушения е можело да се наблюдават както по време на болестта, така и известно време след това.

Днес вече са описани немалък брой неврологични проблеми, свързани с COVID-19, оток на мозъка, инсулт, епилептични припадъци. Освен това много от заразените съобщават за временна загуба на вкус и обоняние.

COVID-19 и нерви – теории

Учените имат няколко теории как новият коронавирус може да повлияе на нервната система. Установяват, че вирусът може да проникне през хематоенцефалната бариера – от кръвоносните съдове в главния мозък, и да засегне нервната система директно.

Още една теория се състои в прекомерна реакция на имунната система към вируса – възможно е да доведе до доста сериозни увреждания и да засегне главния мозък.

Трето предположение – вирусът инфектира имунните клетки, които проникват в мозъка и стават причина за възпаление в него. Последната и радваща се на най-малка популярност сред учените е, че вирусът уврежда чревния микробиом, което неблагоприятно влияе на мозъка.

Ако по време на остра инфекция вирусът не окаже увреждащо действие на мозъка, не е изключена забавена реакция на имунната система. Описано е, че някои вируси – например, грипните, могат да са провокатори на автоимунни заболявания.

Тези процеси могат да доведат до мускулна слабост, хронична болка и дори парализи.

Трябва да помним какви са рисковете

Учените отбелязват, че сега остават много отворени въпроси за действието на вируса SARS-CoV-2 върху нервната система. Не е известно дали COVID-19 оказва по-разрушително действие върху нея от тежкия остър респираторен синдром и близкоизточен респираторен синдром.

Потенциалната опасност от шквал от неврологични последствия е огромна, като се изхожда от размаха на текущата епидемия.

Авторите на проучването смятат, че медицинската общност е необходимо да напомня за възможността от нервни нарушения на фона COVID-19. Тогава специалистите ще могат своевременно да забелязват такива нарушения и да реагират на тях.

Желаят и също хората да знаят, че нервната система може да бъде засегната от COVID-19 и надеждите са, че хората ще могат да говорят със своите лекари за емоционалните, поведенчески, когнитивни и сенсомоторни симптоми, които могат да възникнат по време на болестта.

Това изследване не трябва да дава допълнителен повод на хората да се притесняват, а по-скоро да съобщават на лекуващия ги лекар всички възможни симптоми.

Както стана ясно от днешния брифинг на оперативния щаб лекари и от други специалност могат да бъдат привличани за лечение на коронавирусна инфекция, не е задължително да са инфекционисти и специалисти по спешна медицина.

В Университетската болница в Щутгарт болните с COVID-19 се лекуват от специалисти по ортопедия.