Голяма част от наскоро оздравелите от COVID-19 образуват антитела и специфични защитни механизми срещу коронавирус – имунният отговор не е еднакъв при всички, но във всеки случай антитела се образуват поне 2 седмици.
Защо имунитетът срещу COVID-19 е различен при всеки
Това показва ограничено по мащаб проучване, проведено от университет в Пекин и е публикувано в рецензираното издание „Имунитет”.
Изследователите сравняват серологичните тестове на 6 здрави лица, които са използвани като контролна група с на 14 преболедували. От тях 8 били току що изписани, а други са се прибрали у дома преди около 2 седмици.
При заразените с вируса се установяват високи нива на антитела – имуноглобулин M, който се образува няколко дни след заразяването и G, които впоследствие се формират и показват, че тялото се е преборило с инфекцията.
При 5 от оздравелите са високи нивата на имунните клетки убийци – Т, които синтезират сигналната молекула – интерферон гама и осигуряват борбата с вируса.
При същите тези 5 преборили вируса се откриват неутрализиращи антитела, които могат да унищожат вируса.
3-ма от преболедувалите имат Т клетки, които по специфичен начин предотвратяват репликацията на вируса. 6 от 8, които са току що изписани от болницата с 2 отрицателни теста, имат в кръвта Т-клетки, които спират вируса да атакува клетките.
Как неутрализиращите антитела са свързани с имуноглобулин G
В заключение: учените подчертават как неутрализиращите антитела може би са свързани с имуноглобулина G директно срещу белтъка S, който атакува клетките.
Тази част на вируса може да стимулира синтеза на антитела и на специфични Т клетки и може да се превърне в мишена за ваксините, които сега се тестват и предстои да бъдат произвеждани.
Повечето учени са мнение, че такава няма да се появи преди пролетта на 2021 г.
Фармацевтични компании дават надежди за по-ранна ваксина, опасения предизвикаха изказвания на председателя на оперативния щаб, че всички ще бъдат ваксинирани задължително срещу коронавирус.
Предходната епидемия от коронавирус през 2002-2003 г. обхваща много по-малко държави и затова тогава ваксина не се създава, не се мобилизира такъв огромен ресурс какъвто досега.