Някои особености и черти на характера могат да попречат да направим добро впечатление на събеседника, който не можете да понасяте. Науката ни помага да разберем какво може да бъде отблъскващо за нас.

Какви са качествата, с които отблъскваме другите хора

Недоспиване

Заради недостиг на сън не изглеждаме толкова привлекателни. През 2010 г. учените провеждат експеримент – снимат хора, които спели по 8 часа през нощта, и такива, които не били лягали 31 часа.

Други участници оценявали снимките по различни критерии. Според тях недоспиващите изглеждали уморени, непривлекателни, болни и тъжни.

Подлост и лошотия

През 2014 г. в Китай е проведено следното изследване. Мъжете и жените разглеждали снимки на хора с неутрални черти на лицето. Първата група снимки били с подписи „добър”, „честен”, втората – „лош” и „подъл”.

Участниците в експеримента определят като непривлекателни тези хора, на чиито снимки била изписано „лош” и „подъл”.

Свитост, срамежливост

Известен факт – в силна поза – с изправен гръб и разтворени рамене, започваме да се чувстваме по-уверено. И обратното, когато се изгърбваме, стоим свити, губим увереност в себе си и в собствените си сили.

Езикът на тялото влияе на това как ни възприемат другите хора. За пример може да послужи експеримент, проведен през 2016 г.

Учените създават няколко профила на мъже и жени в приложенията за запознанства. В първата група се качвали снимки на мъже и жени в срамежливи пози – с отпуснати рамене, кръстосани ръце и крака, изгърбени.

В друга група същите мъже и жени били снимани в открити пози – вдигали ръце във формата на буквата V, хващали се за нещо.

Резултатите показват, че потребителите на приложения намират за по-привлекателни профилите със снимки в отворени пози и по-често ги канели на среща.

Стрес

В изследване от 2013 г. хетеросексуални мъже възприемали жени с високи нива на холестерол за не толкова привлекателни.

Предполага се, че това е свързано с факта, че високите нива на стрес неблагоприятно влияят на общото здравословно състояние и на плодовитостта – способността за зачеване.

Твърде много щастие или гордост на лицето

На момичетата съвсем не им харесват твърде радостните момчета. На младежите пък не им допадали девойките, които изглеждат горди на снимките.

През 2011 г. учени провеждат следния експеримент – на различни хора им показват снимки на представители на противоположния пол и ги питат колко привлекателни им изглеждат хората на снимките.

Мъжете оценяват жените като най-привлекателни, когато те изглеждат щастливи на снимка, и не са толкова привлекателни, ако изглеждат горди.

Жените, обратното, поставят най-високи оценки на мъжете, които считали за горди, и най-ниски на тези, които изглеждали твърде щастливи.

Липса на чувство за хумор

Изследване от 2009 г. показва, че ако не умеем да се шегуваме, или чувството ни за хумор е средно, то няма да имаме успех сред противоположния пол.

Половата принадлежност не е от значение – лошото чувство за хумор прави еднакво непривлекателни както мъжете, така и жените.

Мързел

Серия експерименти, публикувани през 2004 г., показват, че привлекателността до голяма степен зависи от готовността ни да се притечем на помощ.

Учените молят студенти по време на 6-дневен курс да оценят личните качества и привлекателността си един на друг в началото и в края на курса.

Когато резултатите били анализирани, се установява, че студентите, които по време на обучението, се държат като лентяи, по-късно получават лоши отзиви, дори и ако в началото на курса ги смятат за много привлекателни.

Миризма на тялото

Според новите научни данни, когато търсим партньор, ни привличат хора, които генетично се различават от нас, но не много.

За изследване от 2006 г. учените подбират хетеросексуални двойки и ги молят да отговорят на въпроса колко силно ги привлича тяхната половинка и с колко хора те са имали интимен контакт по време на тази връзка.

Учените вземат и проби от ДНК на устата на участниците и ги пращат за лабораторни изследвания. Искали да направят сравнение на главните комплекси на хистосъвместимост – гените на имунната система.

Колкото по-сходни били помежду си комплексите на хистосъвместимост на партньорите, толкова по-малко те се привличали един друг и търсели странични връзки.

При изследването се установява още едно интересно нещо – избягваме хора, чиято миризма твърде силно се отличава от нашата. Това се отнася не само за половинка, но и за по-близки приятели сред същия пол.