Швейцарски учени от Университета на Цюрих установиха колко вируси се отделят във въздуха при дишане на човек, заразен със SARS-CoV-2 без симптоми на заболяване.
И проветряването не е спасение, както и маската при много кашлящи
Повод за изследването стават случаи на заразяване на хора, контактували с такива, които са без симптоми или с леки проявления, а също и случаи на заболявания на лекари, работещи със защитни средства.
При кашлица е известно, че се образува аерозол, който съдържа капки с диаметър от 0,6 до 1,5 микрометра. При дишане също има образуване на аерозол, и размерът на капките обикновено е по-малък от 1 микрометър. При заразен човек капките храчка съдържат вирусни частици.
При изследванията учените замерват концентрацията на вирусните частици при кашлица и при спокойно дишане на хора с лабораторно потвърден коронавирус без изразени симптоми или с леки проявления.
Експериментът се провежда в стая с вместимост от 50 кубични метра, което отговаря приблизително на размера на кабинет за медицински прегледи или малък офис за 2-3 души.
При обичайното дишане вирусното натоварване в аерозола, образуващ се при дишането, е 0,34 копия на кубичен сантиметър и може да достигне 11,5 копия на кубичен сантиметър.
При кашлица този показател нараства до 10 900 копия на кубичен сантиметър средно и достига до 366 000 копия на кубичен сантиметър.
Без симптоми се отделят десетки копия на вируса, маската не е спасение
Средностатистическият човек вдишва средно по около половин кубометър въздух на час. Това означава, че при престой в една стая с безсимптомен човек може да доведе до вдишване на десетки стотици копия вирусни частици, дори ако се запазва препоръчителна дистанция.
Ситуацията значително се влошава при кашлица. Достатъчни са няколко стотици вирусни частици, за да предизвиква болест.
Получените данни обясняват защо толкова често се заразява медицински персонал. Дори при липса на симптоми или слаби проявления на болестта за работния ден се натрупват вирусни частици във въздуха на затвореното помещение, което води до нарастване на рисковете за лекарите.
Носенето на хирургична маска в този случай може да е недостатъчно добра защита, както и периодичното проветряването на помещенията.