11 лаборатории, в които се правят бързи тестове за коронавирус, обединяват информацията от получените резултати в обща платформа, чрез която може да се проследи какъв е текущият имунен статус на населението.
От близо 1600 тествани, над 90% без имунитет срещу COVID-19
Към настоящия момент тестваните са близо 1600, като от тях около 70 имат антитела IgM и IgG, като някои от тестваните имат и от двата вида антитела, което може да се тълкува разнопосочно или около 6-7%.
Според лабораторният лекар от Русе доктор Георги Тодоров, който има опит в лечението на редица тежки инфекциозни заболявания, сред които и Ебола, са необходими 300 000 бързи теста.
Те ще са достатъчни да разкрият реалната картина на нивото на колективния имунитет срещу коронавируса у нас.
Въз основа на тези данни ще може да се направи официален призив към Министерския съвет и към здравния министър да отмени въведените строги противоепидемични мерки.
Доктор Тодоров смята, че със самоизолация не може да се очаква никакъв ефект, дори обратно, а трябва да се организира максимално бързо масово тестване.
"Да се държат хората затворени по домовете и да се чака нещо да се случи, да дойде своеобразен митичен пик, това не е реалистично", твъди той.
Специалистът отправи остри критики и към мярката за задължителното носене на маски, тъй като те могат да доведат до развитие на бактериална пневмония.
"Задължителното носене на маски може да ни докара бактериална пневмония", поясни русенският лекар.
Той добави още, че "Така на практика, за да ни предпазят от вирусна пневмония, която прераства в бактериална, от оперативния щаб ни излагат на риск от бактериално белодробно възпаление".
Учен от Института по експериментална имунология на БАН също преди време застъпи тезата, че карантината е много остаряла мярка за справяне с епидемиите, прилагана още от времето на Черната смърт през Средновековието.
Лабораторният лекар от Русе отбеляза и, че в Националния оперативен щаб няма имунолог, който да консултира и съгласува предлаганите ограничителни мерки, които определи като в по-голяма степен като репресивни, отколкото реално ефективни.
Доктор Тодоров направи твърдение, че в Инфекциозна болница в София има 13 хоспитализирани, които са с лека форма, а дори има и пациент, който е набеден за болен, за да се нагласи статистиката и да се обявява нарастване на заболеваемостта.
Лабораторният лекар не пропусна да отправи критики и към генерал-майор професор д-р Генерал Мутафчийски, който според него не се е сблъсквал досега с наистина "опасна инфекция".
"Това не е особено опасна инфекция. Ако генерал Мутафчийски го пусна в особено опасна инфекция не знам как ще се държи. Искам да го видя", заяви уверено доктор Тодоров.
Доцент по клинична имунология в Медицинския университет в Плевен посочва, че COVID-19 е съвсем ново заболяване, за което тепърва се събира информация как имунната система реагира и какви антитела се образуват.
От лаборатория в Плевен са опитали да предоставят данните от направените бързи тестове на РЗИ, но оттам са отказали.
Малко по-късно при разговор по телефона директорът на РЗИ заявява, че ще ги приеме, но трябва да се изпратят официално, тоест с писмо до институцията.
Основната група, които си правят тестове в частни лаборатории, това са здравни работници, но не са малко и тези, които се завръщат от чужбина. При някои от тях са откриват антитела за формиран траен имунитет.
Проследяват как се образува имунитет срещу COVID-19
В частната лаборатория в Плевен, дори успяват да направят проследяване на семейство, което има симптоми на COVID-19.
С няколко бърза теста се установява как се появяват първичните антитела М и след това с течение на времето и G, като има известно време на съжителство между M и G, това показва етап на започнало изграждане на траен имунитет.
Някои са прекарали вирусни заболявания, но при тях традиционно не се правят изследвания, затова идват хора за бързи тестове с надеждата, че вече са го прекарали най-лошото – COVID-19. И наистина установява се, че имат антитела G към вируса или траен имунитет.
Бързите тестове, които се използват в лабораторията в Русе собственост на лабораторния лекар, струват 24 лв. Американска е фирмата производител и са със сертификат.
С бързите тестове ще се хванат безсимптомните и ще могат да се поставят под карантина, но дали вече не е късно.
Доцентът по имунология отчита като грешка това, че завърналите се от чужбина 30-40 000 български граждани са поставени под карантина, без да са им направени бързи тестове. Ако това беше направено, бихме имали много по-добра представа какво се случва с масовия имунитет срещу коронавируса.
Повече за бързите тестове може да видите в материала на Валя Ахчиева долу: