Приетото на 3 април ново предложение на Министерския съвет за удължаване на срока на извънредното положение с Решение на Народното събрание само по себе си не означава нищо. Само решение представлява една бланка с 5 реда текст.
Защо отново удължават противоепидемичните мерки в пълен обем
Заповедите на здравния министър за въвеждане на противоепидемичните мерки и по-специално тази, с която се затварят барове, кафенета бе приета на 13 март и влезе незабавно в действие с първоначален срок до 29 март.
Малко преди тази дата, на която трябваше всичко да приключи, по предложение на оперативния щаб действието ѝ бе продължено до края на срока на извънредното положение – 12 април включително.
Днес след удължаване на срока на извънредното положение и критиките, които отправи председателя на оперативния щаб, за струпването на хора по улиците, действието ѝ отново бе удължено не с 2 седмици – началото на май, а до края на срока на извънредното положение – 13 май.
Все пак това е една заповед, която веднага може да бъде променена при необходимост, както си спомняме, че стана със задължението за носене на маски на закрити и открити обществени места.
От оперативния щаб предвиждат, поради масовото неспазване на мерките да се стигне до нарастване на заболеваемостта, което да обезсмисли всичко, което е направено до момента.
Всички тези ограничения и толкова хора, които останаха без работа, нямат да имат смисъл, затова ще предложат ново въвеждане на задължителни маски и допълнителни рестрикции.
Оперативният щаб с предложения на фона на ограничена информация
Разбира се, това, че председателят на Оперативния щаб е видял по телевизията или на снимка в социалните мрежи, че в някои градове има струпване на хора по пейките по главните улици, съвсем не означава, че навсякъде е така.
Още повече, че и в София е огнището на коронавирусната инфекция у нас и единственият град, където въведените мерки имат своето основание, тъй като заболелите са близо 400.
В останалите области броят на болните е много малък. В Пловдив потвърдените случаи са не повече от 40, дори и да предположим, че са само 10% от реалните, то под тепетата заразените не са повече от 400, което е пренебрежимо малко на фона на населението.
От друга страна обаче, подобни аналогии не съвсем адекватни на фона на едно съвсем непознато заболяване, срещу което няма ваксина.
Същото се отнася и за широко обсъжданият колективен имунитет. Да, има такова понятие, но изграждането на такъв е възможно само при наличие на ваксина, която доказано пази от разболяване или води до леко протичане.
Такъв колективен имунитет се създава, например, при морбили, силно заразно заболяване и за да се поддържа в добро състояние, трябва над 90 и дори 95% от хората да са ваксинирани.
Предложен бе вариант за постепенно разхлабване на мерките за карантина, като ресторанти и заведения бъдат отворени при спазване на строги мерки за дистанция и за дезинфекция, но това не срещна подкрепа и се запазва настоящия режим.
Все пак отпаднаха част от ограниченията, свързани със забраната за извършване на селскостопанските дейности и мероприятия. Отворени бяха фермерските и кооперативните пазари.
Основните клиенти на българските земеделски производители са хотели и ресторанти, а когато те не работят, това ще доведе до срив в търсене и спад на цената на продукцията.
Забраната за пътуванията остава, паркове и планини остават затворени
Със своя заповед Министърът на туризма също удължи срока на действието на забраната за извършване на екскурзии и туристически пътувания както вътре в страната, така и в чужбина.
Хотелите остават отворени, но при съществуващите ограничения в пътуванията, които скоро не се предвижда да отпаднат, са без клиенти.
Премиерът подхвърли на един от брифингите на оперативния щаб през тази седмица, че се обсъждат варианти, при които да бъде разрешен достъпът до планините, без да се допуска струпване на хора, но все още не е представено нищо конкретно.
За парковете също трябваше да отпаднат част от ограниченията, като остане изискването само да не се струпват повече от 2-ма души на едно място.