Не трябва да се надяваме, че животът веднага ще се върне в предишния си ритъм, като от преди 13 март.
Всички ние очакваме момента, когато ще можем да прегърнем отново приятелите си, да направим вечерен купон или събиране. Но да не бързаме, макар и по света да се наблюдават първите признаци на отслабване на мерките на самоизолация, ситуацията продължава да е доста сериозна.
Броят на смъртните случаи продължава да се увеличава, все още не знаем много неща за коронавируса, не е разработена и ваксина, най-рано това се очаква да стане през септември.
Колкото и да разхлабят мерките у нас, трябва да се ръководим от здравия разум. Ето какво не трябва да правим.
Забраните, които ще останат и след края на извънредното положение
1.Събиране с приятели или на бар в петък вечер
Мерките за социално дистанциране са въведени не без причина – те забавят разпространението на вируса от човек на човек.
Събирането с най-близките приятели на маса или в препълнен бар – това са множество контакти.
Ако само един от присъстващите е носител на новия коронавирус, то може да го предаде на всички останали.
Това е много заразен вирус. При събиране на много хора на едно място и при срещи винаги има риск безсимптомният носител несъзнателно да стане разпространител на болест.
Всички, които искат да си правят купони, събирания и срещи, на които да дойдат 20 души, трябва да почакат още.
2.НЕ на прекалено честото миене на ръцете
И когато ограниченията отслабнат, това все още не означава, че с коронавируса всичко е приключено.
У нас повечето магазини не бяха затворени, заради по-бавното разрастване на епидемията и затова миенето на ръцете след прибиране отвън е повече от наложително, това ще остане като задължение и след края на извънредното положение.
Да си припомним, че целта на самоизолацията и на другите профилактични мерки е да се избегне препълването на болниците и претоварването на системата на здравеопазването.
Навикът да си мием ръцете по много пъти всеки ден ще ни е необходим, дори още повече, когато ходим по планини, паркове, спортуваме на открито и т.н.
3.На гости при баба и дядо
Навярно ви се иска колкото се може по-скоро да видите възрастните си роднини, но не бързайте.
Ваксината, както посочихме и по-горе, се очаква в най-добрия случай през септември, а за най-рисковата група социалното дистанциране е най-добрият начин за защита.
Преди да отидете при възрастните си роднини, помислете добре дали е необходимо това посещение.
4.Планиране на голямо пътуване
Когато пътуванията в чужбина отново бъдат разрешени, както и екскурзиите в страната, цените на хотелите и на билетите, най-вероятно ще бъдат много ниски.
Не забравяйте обаче, че по летища и гари, ще бъдете в непосредствена близост до големи групи хора, а това означава, че рискът от заразяване ще е доста голям.
Дори и да не се разболеете, е възможно да разпространите вируса на мястото, където отивате. Точно по точно начин коронавирусът от Китай стигна до Европа и до САЩ.
При епидемичен взрив и необходимост от ново затягане на мерките, едва ли би се искало да сте в друга държава, макар и в ЕС. Не малко хора, пътуващи до екзотични дестинации се озоваха в такава ситуация.
Все пак от външно министерство проявиха разбиране и осигуриха чартърни полети, след като повечето държави, особено т.нар. екзотични дестинации отмениха всички полети след нарастване на опасността от коронавируса.
Това не е изключено да се случи и в бъдеще, макар и втора такава вълна се очаква през есента, но по всяка вероятност ще е по-слаба и няма да е такъв голям шок, тъй като хората, а и самите правителства ще са подготвени.
5.Изхвърляне на маските
В бъдеще може да ни очаква нова коронавирус епидемия или дори на някаква друга инфекция. Така че маските за многократна употреба не трябва да се изхвърлят.
Когато придвижването отпаднат, най-добре е оптимизмът да се съчетае с реализма. Да се радваме на свободата, но да не се отказваме от мерките за безопасност.