Със своя заповед здравният министър по предложение на оперативния щаб възобнови детските и женските консултации, както и плановият прием, от 21 април.

С документа не се предвиждаше създаването на определена организация за провеждането на имунизации, както и за плановия прием.

От 5 май приоритетни стават имунизациите за деца до 2 години

С нова заповед от 29 април здравният министър определи кои имунизации са приоритетни и как точно следва да се осъществя приема на пациенти за профилактични прегледи.

Съгласно допълнението на точка 3 подточка А за приоритетни се обявяват задължителните основни имунизации, като най-напред следва да се бият ваксините на деца, които са до 2-годишна възраст.

Това са първите задължителни ваксини, които се поставят, едва след като преминат най-малките, се преминава към реимунизациите на по-големите деца, които се поставят на и след 6-годишна възраст.

Определят се детски дни в лечебните заведения и в клиниките, като във вторник и в четвъртък приоритет са както ваксинации и реимунизации, така и профилактичните прегледи на деца и тийнейджъри, до 18-годишна възраст.

Ако се налага, все пак в заповедта се допуска тези дейности да бъдат извършвани и в други от седмицата, но по възможност трябва да са или във вторник, или в четвъртък.

Със заповедта се създава задължение за управителите на лечебните заведения да създадат такава организация на достъп в сградите, че да не се допуска засрещане на родители и деца с други пациенти.

Забранява се прием на други пациенти освен деца във вторник и четвъртък

В подточка Г на точка 3, която се създава с новата заповед, се определя забрана на личните лекари да обслужват други свои пациенти в дните вторник и четвъртък, освен деца и техните родители.

Ако се налага все пак консултация на пациент извън горепосочената група, то тя следва да се провежда по телефона, ако състоянието не търпи отлагане, личният лекар насочва към Център за спешна медицинска помощ.

В новата заповед е предвидена и възможност, ако личният лекар няма толкова деца в пациентската си листа или не се налагат имунизации, да приема и други пациенти в т.нар. детски дни в лечебните заведения.

В такъв случай, ако се приемани деца и техните родители до определен час, то приемът на други пациенти започва един час след излизане на последното дете с неговия родител от кабинета.

През този един час се провежда задължителна дезинфекция на помещението, също се осъществява и подготовка за прием.

Задължително е записването на час за профилактичните прегледи и за имунизации в лекарските кабинети. Целта е недопускането на струпването на деца и техните родители пред кабинетите.

Записването на часове се организира така, че да не се стига до струпване на повече от двама родители с деца пред съответния лекарския кабинет. Необходимо е спазването на дистанция от най-малко 1,5 метър между деца и родители пред лекарския кабинет.

Имунизации и профилактични прегледи се извършват в самите лекарски кабинети, разбира се, ако съществува такава възможност.

Не е препоръчително да се използват общи помещения с други лекари, сред които манипулационни и детски консултации.

Графици и почистване след всеки пациент при общи помещения

Предвиден е и ред, ако не може да се избегне използването на общи помещения – в такъв случай се създава график и всеки преглед или детска консултация се провежда дезинфекция на мебели, оборудване, кантари и т.н.

С новата заповед се определя и организацията за провеждането на плановата оперативна дейност от лечебните заведения, като стриктно се следи при хоспитализация за симптоми на COVID-19.

Основната цел на това задължение е предотвратяването на разпространение на вътреболнични инфекции. Отново важи задължението за записване на часове с цел предотвратяване на струпването на хора пред кабинетите.

Определя се ред при установяване на случай на заразяване сред хоспитализирани, като със заповедта се въвежда задължение за изолиране или преместване в лечебно заведение, което е предвидено със заповед от 27 март.

Задължително е и уведомяването на съответната регионална здравна инспекция при установяване на заразен с COVID-19. Лечебните заведения осигуряват задължителни 1.5 метра между леглата в болничните стаи.