Методите за неинвазивно въздействие на главния мозък винаги са на фокус, тъй като могат да помогнат теоретично не само на здрави хора, но и на тези, които страдат от сериозни неврологични болести.

Транскраниалната магнитна стимулация, която днес се използва в официалната медицина, е един от тези начини.

Всяка година се провеждат различни изследвания, свързани с влиянието на магнитното поле върху главния мозък. Какво точно е известно за метода днес? Кога това лечение е оправдано и наистина може да помогне?

Какво е това транскраниална мозъчна стимулация

Транскраниална магнитна стимулация – това е метод за влияние на невроните с магнитно поле.

То се създава с помощта на специален апарат с различни типове индуктори, които се фиксират около главата на човек. Тяхното разположение пряко зависи от това каква зона на кората на главния мозък ще се стимулира.

В съвременната медицина се използват няколко вида транскраниална стимулация. И по-точно, освен стандартното въздействие могат да се приложат няколко повтарящи се импулси.

Тази методика се нарича „повтаряща се ТМС” /повтаряща се магнитна транскраниална стимулация/.

Процедурата може да доведе до функционално увреждане на невроните, затова може да се използва за лечение в тези случаи, когато е необходимо да се потисне прекомерната електрическа активност на локалната зона на мозъка.

Както и другите варианти на процедурата, rTMS не е напълно изследвана, затова се назначава само в крайни случаи и то като допълнително лечение.

Още един метод – двойна магнитна стимулация – използва се за диагностика на електрическата активност на мозъка.

В перспектива дава възможност в ранни стадии да се открият заболявания като болест на Паркинсон, а също помага за оценка от последствията на инсулт и за по-ефективно възстановяване на болните, прекарали сърдечен пристъп.

ТМС може потенциално да се назначи при различни нарушения на функционирането на главния мозък както получени в резултат на травми, така и при хронични заболявания.

Терапията се разглежда като ефективна за пациенти с различни психически разстройства.

От 2012 г. транскраниалната стимулация се използва вече по-официално в медицинските центрове.

Процедурите влизат в комплексното лечение на хора с болест на Алцхаймер, новообразувания на хипофизата, а също и при рехабилитация при увреждания на централната нервна система.

Колко е ефективна ТМС

Първите опити за използване на магнитното поле за стимулация на кората на главния мозък датират още от 19-ти век. Френски физиолог успява с помощта на такова въздействие да предизвика у човек зрителна халюцинация.

Това доказало, че магнитното поле може да активира електрическата активност на главния мозък.

Нови данни за ефективността на ТМС са получени през 80-те години на 20-ти век. Тогава учените Бикфорд и Гуиди публикуват резултати от изследвания, според които магнитното поле помагало за краткотрайно подобряване на настроението при здрави хора.

Уповавайки се на тези заключения, учените предположили, че ТМС може да е полезно за хората с депресии. И наистина, редица други експерименти показват, че подобно приложение на транскраниалната стимулация е оправдано за тези, които страдат от клинична депресия.

Методът се признава ту за ефективен, ту обратно за безполезен. През 2008 г. американската агенция FDA утвърждава използването на ТМС за лечение на пациенти с депресия, но само 2 години по-късно отхвърля метода.

На методите ТМС възлагат големи надежди при лечение на паркинсонизъм. През 90-те години учените опитват да потвърдят ефективността на тази терапия. Но неотдавнашен мета-анализ на подобни експерименти показва, че действието на лечението е твърде преувеличено и е сравнимо с плацебото.

Нови изследвания – лечение на психически разстройства без лекарства

През последните години сериозно се обсъжда възможността за използване на ТМС в терапията на обсесивно-компулсивно разстройство.

Положителни резултати били получени от учени от Университета на Тел Авив. Според техни данни, дълбоката транскраниална магнитна стимулация може да е ефективна за тези пациенти, за които не помага медикаментозно лечение.

В експеримента взели участие 99 пациенти, част от които преминават сеанси по дълбока ТМС, а другите – фиктивна терапия.

Според получените резултати 6 седмици след лечението при 38% от участниците на ТМС, състоянието значително се подобрило.