Смяна на професията, живот в чужбина, създаване на семейство. Навярно, всеки от нас има своите стремежи, цели или поне неясни желания нещо да свърши, да промени и да поправи.

Защо намеренията и реалността често нямат допирни точки

Всеки от нас предприема определени стъпки, за да подобри живота си. Някои са готови на радикални промени, но не разбират с какво да започнат и в каква посока да се движат.

Други гледат на излизането от зоната на комфорт по-песимистично. Но и те си поставят някакви задачи – подобряване на здравето, кариерно израстване и постигане на финансова стабилност, добро образование на детето.

Независимо към какво се стремим, следва да се постараем да не допускаме по пътя една или няколко типични грешки. Психотерапевтът Еми Морин посочва 5 капана, които пречат за постигането на цели, и подсказва начини как да ги избегнем.

Отлагаме целта за някога – неопределено

За „някога” няма определено място в календара. Никога няма да постигнем замисленото, ако продължим да отлагаме постигането на целите за неопределен срок. От най-добрите намерения няма никакъв смисъл без ясен план.

Решение – ако целта е наистина важна за нас, следва да си набележим краен срок за нейното постигане. Ако не можем да пристъпим към работа незабавно, най-малко трябва да определим точното време, когато ще се захванем за работа.

Без значение дали желаем да попитаме за повишение, тъй като детето е тръгнало на училище, или планираме да запишем второ висше, когато навършим 40 години, трябва да спрем да използваме думата „някога”.

Очакваме момента, когато ще се почувстваме готови за това

Ако чакаме мигът на озарението, за да се заемем със сложна задача, най-вероятно ще ни се наложи дълго да чакаме. Малко вероятно е вдъхновението да възникне от само себе си от нищото.

Решение – първо да променим поведението си. Доста често апетитът идва с яденето. Да започнем да действаме – и най-вероятно ще почувстваме мотивация, която ще ни помогне да се движим напред.

Подценяваме трудностите

Ако мечтаем да изплатим дългове си или се надяваме да отслабнем, следва да сме наясно, че ни очаква съвсем нелек път. Убеждението, че това изобщо не е проблем може да ни попречи да се настроим правилно.

В някои дни и дори цели седмици ще е доста трудно. И тези трудности е важно да се предвидят и приемат.

Решение – вместо да си внушаваме, че проблемът е лесен за разрешаване, трябва да си припомним, че е необходим труд за постигането на дадена цел.

Да си представим, с какви потенциални капани можем да се сблъскаме. Рано или късно неизбежно ще дойде момента, в който ще се окажем на кръстопът, и ще опитаме да оставим всичко и да се предадем.

Да си измислим стратегии, които ще ни помогнат да се справяме с пречките към постигането на целите ни. Когато имаме план, се чувстваме по-уверени и изпълнени с решимост.

Възприемане на грешките като провал

Развитието рядко върви постоянно нагоре и това е повече очевидно. И все пак някои от нас са убедени, че когато отстъпят крачка назад или се забавят, те се връщат обратно, към отправната точка. И това усещане ги кара да се предадат.

Решение – трябва да си признаем, че понякога ще допускаме грешки и ще се връщаме назад. Но вместо да се обявяваме за неудачници, да използваме тази енергия на ярост и разочарование, за да измислим как да се върнем на пътя към целта.

Не поставяме целта като приоритет

Лесно е да се каже, че ще променим ситуацията. Осъществяването на това желание е много по-трудно. Налага се да поставяме приоритети и именно в този ред трябва да действаме. В противен случай намерението бързо ще се затрие сред други ежедневни задачи.

Решението е да си набележим конкретна стъпка, просто действие, което смятаме да изпълняваме всеки ден, и да го отбелязваме в календара.

Вероятността да отидем на фитнес е по-голяма или да прекараме час в изучаването на нова бизнес идея, ако определим точно време за това.