Ново слабо място на коронавируса откриха американски учени. Те разчитат, че откритието ще помогне за създаването на ваксина и лекарства, засега новите данни могат да се използват за терапия с помощта на антитела.
Антитела бързо унищожават коварната инфекция
Изследователите проучват антителата на един от преболедувалите от атипична пневмония, получени още през 2003 г., и се опитват да проследят как точно те се борят с вирионите на SARS – първата разновидност на коронавируса, която предизвиква световна епидемия.
Антителата са доста слаби и дават възможност да се разбере къде се намира уязвимото място на вируса.
Областта, с които си взаимодействали антителата, била аналогична на тази, която има и при SARS-CoV-2, отбелязват изследователи.
По всичко личи, че е важна за съществуването на вируса, тъй като в нея не са наблюдавани значителни мутации.
Установено е слабо място, което е скрито под вирусната обвивка и става достъпно само когато вирусът променя своята структура при заразяване.
Изследователите разчитат, че търсенето на скрити, неочевидни уязвимости ще позволи по-бързо и ефективно разработване на лекарства и ваксини против SARS-CoV-2 и други коронавируси, които потенциално могат да се появят в бъдеще.
Учените предполагат, че откритата уязвимост може да бъде чувствителна и към някои вече съществуващи препарати.
Антителата – основа за създаването на нови препарати
Засега те допускат, че ще могат да бъдат разработени временни защитни средства на основата на антитела.
Сега учените са заети с търсене на антитела към SARS-CoV-2 в кръвните проби на тези, които са преболедували от COVID-19. Терапията с използване на плазма от кръвта на оздравели вече се прилага от много болници по цял свят, но по-задълбочената работа с антителата ще направи терапията по-ефективна.
При хората има 5 базови типа антитела, поясняват изследователите, и техните концентрации в кръвта са строго индивидуални.
Затова сега те търсят преболедували от COVID-19 хора, които са готови да дарят кръв за изследване. Това ще позволи да бъдат открити антитела, които ще бъде най-добре да бъдат открити и да унищожават вируса в организма.
Най-голям интерес представляват хората, при които симптомите на инфекцията са отшумели преди 2-3 седмици. Антителата, които водят борба с вируса, с течение на времето стават по-силни, отбелязват авторите на научния труд.
Белтъчните шипове също са слабост на коронавируса
Изследователи от Университета на Минесота откриха и друго слабо място на коронавируса, това са неговите белтъчни шипове.
Надеждите са, че това ще помогне за създаване на ефективни лекарства за заразени.
При изучаване на особеностите на шиповете SARS-CoV-2 и рецепторите на човешки клетки с помощта на рентген, учените откриват, че няколко мутации са направили молекулярния гребен на шипа по-компактен, отколкото аналогичната структура при провокатора на ТОРС – епидемията от 2002-2003 г.
Тези и другите изменения на са помогнали на SARS-CoV-2 по-надеждно да се прикрепва към рецепторите, по-ефективно да заразява клетките на човек и по-бързо да се разпространява.
Изследователите разчитат, че техният научен труд ще може да се използва за създаване на моноклонални антитела, които ще разпознават и неутрализират свързващите се с рецепторите части от белтъчни шипове.
Също част от шипа може да се използва и за създаването на ваксина. Това изследване може да е полезно за разработване на стратегия за борба с вируса, основана на това как се свързва с рецепторите.
Ваксината може да сложи бързо край на всички наложени мерки за карантина и би деблокирала икономическа активност, която в момента спаднала значително.
След повече от месец ограничения в Европа и в САЩ общественото мнение е все по-напрегнато, много хора са без работа, без яснота до кога ще продължи това.
В Италия няколко пъти удължаваха строгите мерки за национална карантина – първо бяха до 24 март, а сега са до 2 май включително.
У нас са, дори удължени до 13 май, като и тогава не се знае дали няма да направен опит за ново удължаване. При изминали 2 месеца който се е разболял би трябвало вече да е установен и дори излекуван.