Китайски учени разкриха механизма на действие на SARS-CoV-2 и смятат, че апаратната вентилация не трябва да се използва за спасяване на пациенти с тежки форми на COVID-19.

До настоящия момент се смяташе, че един от основните механизми на развитие на тежки увреждания на белите дробове, които налагат поставянето на командно дишане, е цитокиновата буря – прекомерна реакция на организма на коронавируса.

Червените кръвни телца основна мишена на коронавируса

Всъщност коронавирусът действа на човек по съвсем различен начин – атакува червените кръвни телца – еритроцитите и предизвиква нарушаване на снабдяването с кислород на тъканите на човешкото тяло.

Затова и в теорията за връзката между таласемията и вроден имунитет срещу коронавирус в Ямболска област може да е вярна.

Коронавирусните частици съдържат белтъци, които се кодират във вирусната РНК, но се отнасят към т.нар. неструктурни. Участват в процеса на репликация, размножаване, предшественици са на белтъците капсида и т.н.

Някои от неструктурните белтъци, според учените могат да проникнат вътре в еритроцитите, в които се намира хемоглобина – това е белтък, който съдържа желязо и се свързва с кислород.

Благодарение на хемоглобина, еритроцитите могат да пренасят кислород от белите дробове към органите и тъканите на тялото и да се отделят чрез образуващия се въглероден диоксид.

Неструктурните белтъци на коронавируса, проникнали в еритроцита, според изградения от учените модел, могат да се свързват с бета верига на хемоглобина и да отделят желязото.

Коронавирусът блокира пренасянето на кислород в тъканите

В резултат на това хемоглобина повече не може да пренася кислород – в тъканите се развива хипоксемия, недостиг на кислород. Възпалителните процеси при това се усилват, развива се остър респираторен дистрес-синдром и резултатът е полиорганна кислородна недостатъчност.

Натрупването на хемоглобин, свързан с вируса, в алвеолите на белите дробове би позволило да се обясни симптома на матовото стъкло – характерното за коронавирусната инфекция помътняване, видимо на рентгена.

Теорията на китайските учени също потвърждава и това, че в кръвта на болните от COVID-19 често се установяват повишени стойности на феритин, съдържащ желязо протеин.

Това също позволява да се обясни защо са ефективни хидроксихлорохин и фавипиравир. Хлорохинът е неговите производни блокират същите неструктурни белтъци и не им позволяват да се свързват с хемоглобина, като изместват желязото.

 Фавипиравирът не позволява на вируса да прониква вътре в клетките и така се въздейства на хемоглобина.

Накрая, в хипотезата за действие на коронавируса върху хемоглобина се вписва и фактът, че при децата коронавирусната инфекция на практика не се проявява. Белтъците на SARS-CoV-2 се свързват с бета веригата на хемоглобина.

При децата преобладава фетален хемоглобин, при който няма бета вериги, затова и е недостъпен за коронавируса.

Вместо командно дишане кислородна терапия срещу COVID-19

Най-важният извод, който следва да се направи от това откритие, това е, че изкуствената вентилация на белите дробове – процедурата, предизвикваща увреждане на белите дробове, може да се замени с хипербарна оксигенация – насищането на кръвта с кислород под налягане, преливане на кръв и други методи на хемотологични заболявания.

На един от брифингите на оперативния щаб бе повдигнат въпроса за необходимостта от интубиране при тежък случай на COVID-19.

Според изявлението на председателя на щаба това е необходимо за спасение на живота на хора в тежко състояние, вследствие на настъпилите усложнения на коронавирусната инфекция.

По-късно обаче от групата на анестезиолозите опровергаха твърденията на председателя на оперативния щаб.

Според тях все още в световен мащаб никой от специалистите анестезиолози-реаниматолози, които извършват тази процедура, не може да посочи конкретни показания, при изпълнението на които трябва да се пристъпи към интубиране.

Според специалистите по анестезиология и реаниматология, когато се вземе решение един човек да бъде поставен в състояние на безсъзнание, то тогава се поема пълен контрол върху неговите жизнени функции. Заедно с това специалистът поема лична отговорност и за успешния резултат.

Според специалистите по реаниматология и анестезиология обикновените хора и журналистите не могат да разсъждават по тази толкова сложна тема.

Председателят на оперативния щаб също не може да прави подобни аналогии, тъй като специалист в друга област на медицината.

Анестезиолозите призоваха оперативния щаб да се придържат към основния принцип, който трябва да се спазва в лекарската професия – да не се вреди.

Позицията спрямо изявленията на оперативния щаб е изразена от д-р Богдан Руйчев с 40-годишен опит като реаниматор и анестезиолог.