Дефектите в развитието са били открити при деца, които пряко не са влизали в съприкосновение с добавката. Причина за нарушението става увреждането на ДНК на татковците.

Добавка в огнеупорен материал увредила и бъдещите деца

Огнеупорният материал – антипирен, който се е произвеждал масово, водел до увреждане на ДНК на сперматозоидите.

Неговото въздействие се оказва вредно не само за хората, които са излагали на неговото въздействие непосредствено, но и на техните деца, родени след години.

Изследване, което демонстрира тератогенното действие на вече забранения полибромиран бифенил 153, ПБФ 153, търговско название FireMaster, е публикувано в изданието Scientific Reports от учени от Университета Джорджия.

Според учените, през 1973 г. на въздействието на ПБФ153 са били подложени приблизително 6,5 млн. жители на щата Мичиган. Това се случва, когато това вещество по погрешка е изпратено във ферми и попада в хранителните продукти.

Хората, които се изложили на въздействието на ПБФ153, впоследствие страдали от главоболие, световъртежи, болки в ставите и от някои видове рак. Неочаквано става и това, че вродените проблеми със здравето имали и децата на тези хора.

При момченцата често откривали хернии, образувания в тестисите, а при момиченцата бил повишен риск от спонтанни аборти и мъртви раждания, след достигане на зрелостта.

Учените отбелязват, че описаните при децата патологии са обусловени от ендокринни нарушения.

Новото изследване за първи път показва как въздействието на токсичните вещества може да влияе на здравето на децата, увреждайки ДНК на сперматозоидите.

В миналото такива изследвания са провеждани само с яйцеклетки.

Как огнеупорната добавка променя ДНК на сперматозоидите

За научния труд били използвани клетъчни модели на сперматогенеза – образуване на сперматозоиди. Те анализирали състоянието на хора, които били подложени на въздействие на ПБФ153 и създали в лабораторията модел за неговото влияние върху половите клетки.

Оказва се, че ПБФ153 променя експресията на някои гени на сперматозоидите – определени гени стават по-активни, с тях се синтезирали повече белтъци.

Тези гени играят роля в развитието на ембриона, формиране на органи и части на тялото.

ПБФ153 предизвиква изменения в ДНК на сперматозоидите, които влияят на това как гените се включват и изключват.

ПБФ153 включва гени, които трябва да бъдат изключени. Учените очакват методите, които са използвали в бъдеще да помогнат да научим повече за въздействието на различни токсични вещества на околната среда върху организма.