Поради планираните пътувания покрай мюсюлманските празници на изселници от здравно министерство превантивно приеха нова заповед, с която затвориха границата ни с Турция.
Остават зелени коридори за товарния трафик, за специализирани автомобили, представители на хуманитарни мисии и за превозни средства, превозващи хора, които се нуждаят от лечение.
Зелени коридори за товарния трагик от тази нощ до неделя
Допълнителните ограничения се въвеждат за трите гранични пункта – Малко Търново, Капитан Андреево и Лесово.
Забраната за влизане на пътни превозни и лица от Турция е ограничена като времетраене за периода от 0 часа тази нощ до полунощ в неделя – 23:59 часа на 26 април.
Основания за издаване на новата на заповед се сочат чл. 2 от Закона за извънредното положение, който възпроизвежда на практика приетите преди него заповеди на здравния министър по чл. 63 от Закона за здравето.
Допълнителни основания са усложняване на епидемичната обстановка в страната, като причина за нарастване на заболелите у нас се сочат пътуванията по Великден и масовото бягство от столицата следобед на 16 април и двете Решения на Народното събрание за обявяване на извънредно положение от 13 март и удължаването му от 3 април.
Въведената мярка е обсъдена с турския външен министър, затова не се очаква да предизвика напрежение в двустранните отношения и реципрочни мерки и евентуално спиране на товарния трафик. И от турската страна се разбират съображения, които я налагат.
В Турция епидемиологичната обстановка е изключително усложнена. Заболелите в страната вече са над 100 000, като за последните 24 часа, за които има данни новите са над 3000.
Активните случаи са над 80 000, а потвърдените като оздравели са около 18 000, при над 2000 се е стигнало до летален изход. Тестването в страната се масовизира. Според последната информация близо 800 000 са направените тестове.
Смъртността в страната остава сравнително ниска на фона на големия брой заболели, като случаи на летален изход за днес са потвърдени 90, приблизително колкото и в Германия.
Варна отваря парковете от понеделник, правят учение на Витоша
На специален брифинг премиерът обяви, че предстои да се проведе учение на Витоша, но не даде повече информация в какво ще се състои то, в неделя на 26 април. На това учение ще се прецени дали могат да се отварят парковете за разходки и планините и от кога да стане това.
Основният критерий ще бъде колко ще нараснат заболелите през следващите 3 дни, ако се задържат на тези нива – около 50 нови на ден, то парковете, както и Витоша, ще бъдат отворени.
Междувременно областният управител на Варна съобщи пред медиите, че още следващата седмица ще отворят Морската градина и парковете за разходки, тъй като епидемиологичната обстановка в областта е спокойна.
След няколко дни затишие едва днес в областта бе регистриран нов случай на заразен, като общият брой на потвърдените във Варна от началото на епидемията е едва 26.
В редица области заболелите са сравнително малко и затова могат да си позволят разхлабване на мерките.
Още повече, че и времето трайно се затопли, слънцето грее все по-силно, а това способства за самоограничаване на инфекцията.
В област Велико Търново също могат да си позволят отваряне на парковете, тъй като от 10 случая, 9 са с леко протичане и затова само един е хоспитализиран.
София е епицентър на епидемията у нас, затова свалянето на ограниченията трябва да е по плавно.
Защо бяха ограниченията в провинцията при ниска заболеваемост
Подобен подход по области можеше да се прилага и през целия период на извънредното положение. От оперативния щаб прецениха, че това, което е като ограничения в София, трябва да е и за цялата страна, макар да нямаше никаква необходимост от това.
Със строгите ограничения и преследването на граждани по паркове и градини само създаде допълнително напрежение, без да има ясен ефект от това.