Френски учени планират да изпитат ефективността на никотиновите лепенки в профилактиката и лечението на COVID-19.

Пушачите със скрита защита от COVID-19

Такова решение те вземат, когато анализът на заболеваемостта показва, че при пушачите рядко се откриват симптоматични форми на новата коронавирусна инфекция.

Учените подчертават, че техните заключения не означават, че хората е необходимо да пушат за профилактика. Страничните ефекти на самото пушене могат да са по-тежки от COVID-19.

Изследване, публикувано от лекари от голяма парижка болница, показва, че в тютюна има компоненти, които понижават риска от заразяване с новия коронавирус.

Провеждат проучване сред 480 души, които са хоспитализирани. Оказва се, че сред тях броят на пушачите е 4,4%, сред подложилите се на лечение у дома пушили 5,3%.

Броят на пушачите сред заразените с новия коронавирус се оказва значително по-нисък от средния в района, който се обслужва от парижката болница.

Вероятността от тежък COVID-19 с 4 пъти по-ниска при пушачите

Изследването показва, че при тези, които пушат всеки ден, е по-малка вероятността от развитие на симптоматична или тежка инфекция SARS-CoV-2 в сравнение с общата популация.

Това е рядка за медицината ефективност – за хоспитализираните рискът се понижава с 4 пъти, за амбулаторните – с 2.

Френски невробиолог предполага, че има вероятност никотинът да пречи на вируса да прониква в клетките и да предотвратява прекомерна реакция на организма на патогена, което потенциално може да понижи риска от тежки усложнения.

Тези предположения учените искат да проверят в изследването с участие на медицинските работници, които са на първа линия в борбата с коронавируса, и заболелите с COVID-19, които са в интензивно отделение.

Тютюнът има свойства, които биха могли да се възпрепятстват проникването на коронавируса в клетките и това може да се дължат неговите свойства.

Алкалоидът никотин също може да прави организмът устойчив на заразяване с коронавирус.  Затова и сред предложенията на френските лекари е да използват никотинови лепенки, които да са своеобразен щит срещу коронавирусната инфекция.

Изследването на френските лекари е средно по мащаб, затова може да се приеме за достоверно.