Още от преди началото на първото заседание на Парламента от есенната сесия, което се проведе в новата зала Св. София в сградата на бившия Партиен дом на площад Независимост в София, напрежението започна да се покачва, поради струпване на протестиращи с искания за оставка на правителството и на главния прокурор.
Протестиращи и полиция взаимно се пръскат с лютив спрей
Протестът е организиран под наслов „Велико народно въстание” и малко след началото на заседанието на Парламента в новата зала в 9 часа се стигна до сблъсъци между протестиращи и полиция, тъй като бе направен опит за пробив на полицейския кордон и нахлуване в сградата.
По-късно от полицията прибягнаха до използване лютив спрей срещу протестиращите, макар и това да се отрича от представители на СДВР, което наложи и намесата на екипи от Центъра за спешна медицинска помощ в столицата, тъй като десетки се почувстваха зле.
Наистина в социалните мрежи се появиха видео клипове, които показват как протестиращи пръскат с лютив спрей срещу останалите изразяващи своето недоволство и срещу полицаи под шлемовете, като това става около час след началото на заседанието на парламента.
Възможно е лютивият спрей да е отнет от полицията от протестиращи, или пък те да са дошли с него на протеста, за да могат да се предпазят, ако някой ги нападне.
Един от организаторите на протеста, дори призовава, ако има лекари на площада да помогнат на пострадалите, някои от които са получили прекалено висока доза от лютивия спрей.
От друга страна, бяха разпространени и снимки как полицейски служители, качени на нещо като платформа на един от автомобилите с надпис „Жандармерия” също пръскат с лютив спрей.
Напръскани с лютив спрей бяха и екип на спешна помощ
Напръскан с лютив спрей бе и екип на Центъра за спешна медицинска помощ, дошъл да оказва помощ на почувствали се зле участници в протеста.
Сред пострадалите бяха и журналисти от две национални телевизии, един от участниците в протеста се почувства зле от силното слънце, най-вероятно се е стигнало до прегряване.
Чрез социалните мрежи от СДВР предупредиха гражданите, които изразяват своето недоволство от управлението да не се поддават на провокации и да придържат към действащите закони, уреждащи правото на протест, тъй като ще се прибегне до употреба на физическа сила.
Предполага се, че полицейските служители не са напръскали нарочно екипите на спешна медицинска помощ, а не са преценили посоката на вятъра.
Журналистът на едната от националните телевизии е качен на носилка и е откаран с линейка, но според достъпната информация се е посъвзел след обгазяването и не е бил приет в болница.
Над 40 обаждания на 112 от мястото на протеста до обяд
Към обедните часове от националната телевизия съобщиха за над 40 обаждания на 112 за пострадали в района на площад Независимост в София, като са изпратени 21 линейки, които са откарали хора, които са се почувствали зле. Приетите в болница са 16, сред тях са не само протестиращи, но и полицаи. Към 12:30 7 линейки са на площада и продължават да оказват помощ на почувствали се зле.
На обгазени 3-ма полицейски служители е оказана медицинска помощ в УМБАЛСМ Пирогов, но те са отказали да влязат в болница.
Преминали са преглед при токсиколог, както и при офталмолог. Според информация от лечебното заведение обгазяването е станало с лютив спрей, като са засегнати горните дихателни пътища, кожната повърхност на лицето и на ръцете, както и тъканите на очите.
През Центъра за спешна медицинска помощ към УМБАЛСМ Пирогов са преминали и двама ранени мъж и жена, които са били прегледани и превързани. Установено е, че мъжът е без здравни осигуровки.
Към настоящия момент ситуацията пред сградата на бившия Партиен дом се успокои, очаква се ново покачване на напрежението след 18 часа, когато повечето хора се връщат от работа и най-вероятно и те ще се включат.
При напръскване на очите с лютив спрей помага незабавно прясно мляко с висока масленост – поне 4-5%, като се използва за изплакване. Също така може да се използва физиологичен разтвор, който се приготвя като на 1 литър вода се добавя по 9 грама натриев хлорид или трапезна сол и се разклаща.
Ако спреят е попаднал на кожата, то тогава се изплаква с вода с разтворена в нея таблетка препарат за стомашни киселини – антациди, например, омепразол.