Не е задължително веднага да посегнем към лекарствата, за да облекчим пристъпите на мигрена или на киселини могат да ни помогнат и храни, които са в хладилника.

Естествено, ако симптомите се повтарят постоянно, следва задължително да се обърнем поне към личния си лекар, който може да ни ориентира какъв специалист може да ни помогне.

Не трябва да разчитаме на хранителните продукти, но когато следващият път се сблъскаме с нещо от изброения по-долу списък в лека форма, то първо трябва да погледнем в кухнята.

Много храни съдържат витамини, минерални и хранителни вещества, които облекчават неразположението, а може и да го предотвратяват.

С какво да заменим хапчетата при леко неразположение

При мигрена

Мазна риба: сьомга, херинга или сардина. По една порция – 110-170 грама седмично е напълно достатъчна. Също може да се приема рибено масло, но преди да го започнем, е по-добре да се консултираме с личния лекар.

В тези риби се съдържат много ненаситени мастни киселини омега-3, а те понижават образуваните в кръвта простагландини.

Тези химически вещества предизвикват възпаление и болка и в резултат водят до мигрени. Изследователите са установили, че хората, които в продължение на 2 месеца са приемали ежедневно по 1,25 грама рибено масло, по-рядко са изпитвали главоболие, а останалите пристъпи стават по-малко интензивни и не толкова продължителни.

Препоръчително е да избягваме следните храни – месни продукти, изкуствени подсладители, червено вино, шоколад, кашкавал, цитрусови. Всички те могат да предизвикат мигрена.

При менструални спазми

Полезни и ефективни са ленените семена, по една две чаени лъжички, добавяйте ги в салати, каши, смутита.

При възникване на спазми важна роля играят същите простагландини. Когато те попаднат в тъканите, матката започва да се съкращава. И ако простагландините са много, спазмите са по-интензивни.

Ленените семена понижават образуването на определени простагландини също както и рибата, чрез омега-3 мастни киселини.

Какви храни да избягваме – червено месо и млечни продукти. Те съдържат арахидонова киселина, от която се синтезират простагландини, предизвикващи спазми.

При бързо уморяване

Какво – киноа

Колко – по 180-270 грама варено киноа ежедневно. В киноа се съдържат 3 важни вещества, които поддържат бодрото състояние – белтъчини, витамин В и желязо.

За разлика от други източници на тези вещества, например, говеждо или пилешко, киноа може да съдържа сложни въглехидрати, които дават енергия.

Какви храни да избягваме – захарни изделия и кофеин. От тях ще получим само краткотраен прилив на сили, които ще бъдат последвани от умора.

При раздразнителност

Какво – шоколад

Колко – приблизително 15 грама. Защо – в горчивия шоколад се съдържат много аминокиселини с название L-триптофан, който е необходим за синтез на серотонин – хормонът на доброто настроение.

Какви храни да избягваме – алкохол, макар и след 50 грама да ни се струва, че отпуска, то всъщност депресира, като потиска активността на централната нервна система.

Няколко часа след приема настроението се влошава.

При лош дъх в устата

Какво – черен или зелен чай

Колко – една чаша след всяко хранене.

Защо – съдържащите се в чая вещества спират размножаването на бактериите, поради което усещаме лош дъх в устата. Чаят без кофеин също е подходящ, а билковият не би имал такава полза.

Какви храни да избягваме – лук, чесън, зеле.

При тревожност и стрес

Какво – пълнозърнести храни

Една филия пълнозърнест хляб, порция овесена каша с лъжица мед, 125 грама пуканки, 5 малки пълнозърнести крекери.

Когато въглехидратите не са комбинирани с мазнини, то помагат за увеличаване на серотонина в мозъка, в резултат ще се почувстваме по-отпуснати.

Какви храни да избягваме

Кофеин, стимулира нервната система, така че ще станем още по-нервни.

При болки в ставите

Какво – плодове и зеленчуци с витамин С

Колко – средно по 90 мг витамин С за мъжете и 75 мг за жените всеки ден.

Витамин С забавя износването на ставите. По данни от изследванията хората, които страдат от артрит и приемат много витамин С, са с 3 пъти по-нисък риск от увреждане на ставите, в сравнение с тези, които в менюто имат по-малко от това вещество.

Освен това то играе ключова роля в синтеза на колаген – основен компонент на хрущялната и костната тъкани.

Витамин С е много в ягодите, малините, сините боровинки, броколи и цитрусовите. Например, в 100 грама ягоди се съдържат 58,8 мг., в 100 грама портокал – 53,3, а в 100 грама броколи – 91,3 мг.

Засега не е установено конкретни храни да предизвикват болки в ставите, но може да се препоръча избягването на колбаси и на месни деликатеси.

При киселини

Помага джинджифилът – 1/2 чаена лъжичка настърган пресен джинджифил или ¼ чаена лъжичка от настъргания вариант за чаша гореща вода. Оставете да се свари за 10 минути, прецедете и пийте.

Джинджифилът е полезен за долния сфинктер на хранопровода. Това е мускул с пръстеновидна форма, който работи като клапан и не позволява на стомашния сок да попада обратно в хранопровода – от това възниква и усещането за парене.

Храните, които трябва да се избягват при киселини, това са тези, които са с високо съдържание на мазнини – например, краве масло и червено месо.

Има вероятност те неблагоприятно да повлияят на функциите на долния хранопроводен сфинктер. Освен това, пикантната, киселина и сладка храна също често води до киселини.

При прекомерно газообразуване

Ментов чай и семена от копър. Колко – една чаша ментов чай след хранене. Защо – защото газовете възникват, когато чревните бактерии разграждат несмляната храна. Ако мускулите са притиснати силно, газовете се натрупват в червата и предизвикват болки.

Ментата и копърът понижават мускулните спазми.

Какви храни да се избягват

Газирани напитки и храни с изкуствени подсладители. Също е по-добре да се понижи количеството на бобови и кръстоцветни зеленчуци, например, броколи и зеле.

При запек

Помагат плодовете и зеленчуците. Препоръчват се по 25-35 грама фибри дневно. Това са хранителни влакна, които не се смилат, но служат за хранителна среда на полезните бактерии в дебелото черво.

Фибрите положително влияят на здравето на червата като цяло, а също и на редовните изхождания.

Старайте се да изяждате по 5 порции плодове и зеленчуци всеки ден, и повечко вода. Препоръчително е избягването на захарни изделия, мазно месо и полуфабрикати.