Разработен от учени от Северозападния и от Колумбийския университет нанолазер е с доста добри перспективи за визуализация на живи тъкани.

Нанолазер показва как изглеждат живи тъкани

Дебелината на лазера е от 50 до 150 нанометра, което е приблизително 1/100 от дебелината на човешкия косъм.

При такъв размер устройството може да се приспособи и да функционира във всички органи на тялото, дори в сърцето и в мозъка.

Нанолазерът се състои основно от стъкло, което е биосъвместимо. Особеност на устройството е, че може да се захранва с нискоенергийни инфрачервени лъчи и с помощта на фотонно преобразуване да генерира лазерни лъчи във видимия спектър.

Нанолазерът е прозрачен, но може да генерира видими фотони. Също учените решават и друг проблем с работата на лазера на ниво клетки.

За биоизображение обикновено са необходими по-дълги светлинни вълни, тъй като те могат да проникват по-дълбоко в тъканите, отколкото фотоните с видима дължина на вълната.

В дълбоки области на тъканите обикновено са необходими по-къси светлинни вълни. Този проблем е разрешен с разработването на оптична система, която може ефективно да доставя видима лазерна светлина на дълбочината на проникването, достъпно за по-дълги вълни.

Разработчиците твърдят, че с нанолазера може да се работи в изключително ограничени пространства, сред които квантови схеми и микропроцесори за свръхбърза и не толкова електроника.

С новия лазер по-лесно ще поставят диагнози

Новия модел лазер ще може да се използва за подобряване на методите на диагностика. Лекарите ще разполагат с възможността да получават изображения как тъканите функционират в момента на диагностиката.

Така много по-бързо ще бъдат улавяни евентуално нарушения и откривани много по-рано, отколкото сега, редица заболявания.

С новите нанолазери могат да бъдат спасени много човешки животи, поради факта, че тежки болести ще бъдат хващани в началния етап на своето развитие, когато лечението е много по-лесно и ефективно.

Засега не е ясно кога точно новият лазер ще навлезе в медицинската практика. Необходимо е провеждането на някои тестове, които да потвърдят неговата ефективност по отношение поставянето на диагнози.