Тромбоцитните клетки, които осигуряват съсирването на кръвта при бозайниците, за първи път се появяват преди около 300 милиона години при животно, което снася яйца, близък прародител на съвременната птицечовка.
Птицечовка и човек – какви са сходствата
Това събитие е предпоставка за революцията на човека, откритието е на учени от Йелския университет съвместно със специалисти от Университетския колеж на Лондон.
Днес учените имат всички основания да твърдят, че животно, подобно на съвременната птицечовка, за първи път започва да образува тромбоцити – може би случайно.
Този признак удържа на революцията и се предава на плацентарните бозайници, към които се отнасят и съвременните хора.
Учените предполагат, че тромбоцитите и мегакариоцитите – големите полиплоидни клетки, които образуват тромбоцити, са еволюирали от 2N тромбоцити. И според тях по-съвършените тромбоцити в хода на еволюцията са довели до появата на инвазивна плацента.
Инвазивната плацентация при по-малко или по-продължителна бременност са с обща характеристика, уникална за класа бозайници. Особено в тази посока се отличават хората, които имат дълбока инвазивна /хемохориална/ плацента, в която майчината кръв влиза в непосредствен контакт с плода.
Плацентата е от ключово значение за еволюцията
Учените обясняват, че тази плацента е пряко следствие от високоефективната система на хемостаза – регулация на кръвта, присъстваща при хората.
И това не е изненадващо, тъй като ключово събитие в еволюцията на плацентарната бременност е способността да се потиска възпалението, свързано с дълбоката имплантация на плода. То протича с разрушаване на майчини кръвоносни съдове.
Толкова сложен процес е възможен само при животни, които биха могли да се справят с множествени хемостатични последствия на хемохориалната имплантация.
Безопасното отделяне на плацентата от матката при раждане е с не по-малко важно значение за оцеляването на майката.
Характерно е, че хемостатичният баланс по време на бременност се отклонява в посока хиперкоагулация – повишена съсирваемост.
При други животни, например, влечуги или птици също има подобни на тромбоцити клетки, но те са в много по-малка степен съвършени от човешките. Затова и в този случай живото раждане е невъзможно.