Учени от Университета на щата Джорджия установиха, че при затлъстяване и наднормено тегло тъканите стават нечувствителни към инсулин.
С физическа активност се свалят килограми и мисловната дейност се подобрява
Физкултурата може да реши проблема с килограмите и да спомогне за подобряване на умествената дейност.
Новите резултати, получени от изследователи доказват, че поговорката – „Искаш да отслабнеш, поумней”, е напълно погрешна.
Отслабването съвсем не е задължително – дори най-умерените упражнения, които не влияят на фигурата, могат да подобрят умствената дейност.
При затлъстяване и наднормено тегло се формира предразположение на резистентност на невроните към инсулина.
Целта на изследователите е да проучат дали тренировките е възможно да върнат чувствителността към инсулина в мозъка и едновременно да се увеличи мозъчната активност.
В изследването взели участие 22 възрастни със заседнал начин на живот или със затлъстяване – среден индекс на телесната маса 31.
На всички тях по 2 пъти им направили скенер на мозъка – преди и след 8-седмичният курс тренировки – преди и след 8-седмичният курс тренировки, които се състояли от разходки с колело и пеша.
Функцията на мозъка се измервала, на първо място за изследване на чувствителността на мозъка към инсулин.
Също оценили предметът на когнитивните способности и нивото на настроение.
Метаболизмът се подобрява с физически упражнения
Физическите упражнения довели само едва забележимо сваляне на килограми, но функциите на мозъка, важни за обмяната на веществата, след 8 седмици се върнали към нормата.
Физическата активност увеличила регионалното кръвообращение в областите на мозъка, важни за двигателния контрол и за процесите на възнаграждение, които зависят от невромедиатора допамин, образуването на който непосредствено се контролира от инсулина.
Една от областите демонстрирала по-висока чувствителност към инсулина след 8-седмично натоварване. Сега мозъкът имал няколко пъти по-малко количество на този хормон за допаминова реакция.
Така реакцията на мозъка при затлъстяване след тренировка става сходна с тази на реакцията на човек с нормална телесна маса.
Характерно е колкото повече се подобрявала мозъчната функция, толкова повече мазнини се губели по време на упражнения.
Също участниците съобщавали за общо повишаване на настроението и за нарастващ интерес към решаването на нови задачи.
Физическите упражнения подобряват мозъчната функция. Повишаването на чувствителността към инсулин е свързано с допамина, с помощта на който упражненията помагат за намаляване на риска от диабет тип 2 и за подобряване на настроението и на мозъчната активност.