На изненадващ брифинг премиерът обяви, че се обмисля вариант извънредното положение да бъде отменено преди 13 май, крайната му дата съгласно приетото Решение на Народното събрание от 3 април.
Обрат в позицията на правителството в разрез с тази на щаба
Това е своеобразен обрат в позицията на Министерски съвет. Само до преди няколко дни премиера чрез своя профил в социалните мрежи и чрез медиите отправяше остри критики към всички онези, които са си позволили да напуснат столицата в навечерието на Великден.
В събота неговата позиция бе доста по-различна, като дори подхвърли идеята, че на семействата може да се разреши да карат изолацията в хотел или в къщи за гости извън столицата или другите големи градове в страната.
След повече от 45 дни извънредно положение може би и правителството разбра, че не е възможно тази принудителна изолация да продължава безкрайно, както искат от щаба, тъй като така се застрашава съществуването на социалните системи.
Държавата чрез разходната част на бюджета е поела големи задължения за заплащане на пенсии, заплати на работещите в държавната администрация, полицаи, военни и т.н.
Ако бизнесът не функционира и държавата не го подпомага, това неизбежно води до срив на потреблението и на данъчните постъпления, които основно се крепят на оборота в икономиката.
Срив на приходите от ДДС накара премиера да обърне позицията си
Основното ядро на държавния бюджет това са приходите от ДДС, като са заложени постъпления от 15 млрд. лева, които са повече от достатъчни за покриване на разходите за пенсии и дори остават 5 млрд. лева, а те се повлияват изключително негативно от спада на потреблението.
Разликата с началото на март, когато бе обявено извънредното положение и потвърден първият случай у нас е, че здравната система и медицинските специалисти натрупаха опит в лечението на коронавирусната инфекция.
Разработени са лечебни протоколи, които се базират на антибиотици, кортикостероиди и евентуално антималарийни препарати.
Дори и в най-пострадалите държави от коронавируса вече се заговори за разхлабване на мерките. У нас сред големите грешки е липсата на достатъчно масово тестване. Лечебните заведения са по-подготвени да се справят с голям брой заболели.
На какво можем да се поучим от Чехия, която отмени ограниченията
Ако трябва да направим паралел с Чехия, която отмени ограниченията в придвижването на 24 април, то там установените случаи са над 7300, а починалите, вследствие на усложненията на COVID-19 са 219.
Направените тестове са над 215 000 или около 7 пъти повече, отколкото у нас. Заболелите у нас са около 1300 според последни данни, но с тази разлика Чехия е с население близо 4 млн. повече, отколкото на България.
На базата на екстраполациите може да се направи извод, че при 7 пъти повече тестове у нас щяха да бъде открити може би малко повече заразени, отколкото в Чехия и то доста по-своевременно.
С Чехия ни делят 5 дни що се отнася до потвърждение на първия случай на заразяване, там е на 1 март, у нас е от 6 март.
Смъртността в Чехия е доста по-висока, отколкото у нас 55 на 219, тъй като случаите на летален изход няма как да не бъдат установени. Разликата е близо 4 пъти в полза на България.
Обсъжда ли се дата преди 13 май за отмяна на извънредното положение
Премиерът отбеляза, че се обсъждат варианти с юристи по какъв начин да бъде отменено извънредното положение, но същевременно да се запазят правомощията на здравния министър да приема заповеди, с които да налага ограничителни мерки при необходимост и по предложение на оперативния щаб.
Съгласно разпоредбите в Закона за здравето и по-точно неговия чл. 63 със Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, който беше изменен, могат да бъдат приемани такива заповеди за налагане на противоепидемични мерки и без да се налага извънредно положение.
Същевременно от оперативния щаб съвсем не са съгласни, че сега е времето за разхлабване на ограничителните мерки, тъй като заболелите продължават да се увеличават, но от друга страна едва сега бе разширено тестването.
Главният държавен здравен инспектор съобщи пред медиите, че от следващата седмица ще започне тестово провеждането на терапия с плазма от оздравели от COVID-19, която може да се замразява и съхранява дълго време. Изглежда е разработен вариант, при който не се налага толкова голям брой излекувани, за да се приложи.
Премиерът не даде информация дали се обсъжда някаква конкретна дата за край на извънредното положение.
Припомняне, че опозицията предложи извънредното положение да е със срок до 30 април, а не до 13 май, но управляващото мнозинство се наложи.