Американски учени установиха, че при премахване на апендикса с 3 пъти нараства вероятността от развитие на болестта на Паркинсон.
Рискът от болестта на Паркинсон нараства при апандектомия
В хода на изследването били анализирани данни за повече от 62,2 млн. души с болестта на Паркинсон.
От тях 488 хиляди души са имали апандисит, завършил с апандектомия – премахване на възпаления израстък. От тази група при 4770 души впоследствие била поставена диагноза болест на „Паркинсон”.
Според разчетите, при хората, запазили своя апендикс, рискът от развитие на невродегенеративното заболяване е 0.29%, а при тези, преживели апандектомия – 0,92.
Макар и сами по себе си стойностите не са големи, но 3-кратният ръст на заболеваемостта, въпреки това, не се изключва.
Учените засега не са разкриили механизма, обясняващ връзката между апендикс и заплаха от болестта на Паркинсон. Но посочват, че неотдавнашни изследвания сочат към белтъка алфа-синуклеин, който в началния стадий на заболяването се образува в стомашно-чревния тракт.
И конгломератите на този белтък, наречени телца на Леви, са в тъканите на мозъка на пациенти, починали в късни стадий на болестта на Паркинсон.
Така получените данни потвърждават теорията, че заболяването, разрушаващо мозъка, започва в червата. Според една от теориите, телцата на Леви могат да стигнат до мозъка от стомашно-чревния тракт по блуждаещия нерв.
Мозък и стомашно-чревен тракт – неразривно свързани
Резултатите от изследванията също за пореден път показват, че апендиксът не трябва да се определя като безполезен орган.
Възможно е не само да се бори с инфекциите и да представлява инкубатор за полезни бактерии, но също и по някакъв начин да влияе на нервната система от разрушаващите я протеини.
Изследването също така е показателно, че всичко в човешкия организъм е взаимно свързано и органите, които към момента се смятат за безполезни, всъщност имат скрити функции.
На тази основа могат да бъдат анализирани и открити причините за заболяванията, които понастоящем не са известни и се лекуват само палиативно, като се въздейства само на симптомите.