Когато видим думата „силикон“, повечето от нас веднага правят асоциация със имплантите за гърди или с огромните устни, в които е инжектиран.
Но неговото приложение далеч не се ограничава с това, тъй като силиконът присъства в състава на много козметични продукти.
Какво представлява и безопасно ли е неговото използване?
Какво е това силикон?
Представлява съединение, получено от силиций, кислород, въглерод и водород. Доколкото всички тези вещества присъстват в природата, много хора смятат силикона за натурален продукт.
Отношението към него не е еднозначно. Някои известни стилисти възторжено се изказват за козметиката със силикон.
Впрочем, тяхното възхищение може да е компенсирано от производителите на козметика, този пиар за популяризиране на една или друга козметична иновация на пазара.
Противниците на силикона изказват други мнения. Много от тях са убедени, че вреди на кожата и на косата, оказва негативно въздействие върху ендокринната система, замърсява околната среда.
В какви средства за разкрасяване се добавя силикон?
Силиконът се съдържа в шампоани, балсами за коса, гелове за миене на ръце, лице, тяло, в декоративната козметика.
Но четейки етикета със състава на съответния козметичен продукт, почти никога няма да намерите думата силикон. Там може да фигурира с най-различни названия.
1. Средства за лице
Силиконът много често се използва в подмладяващите кремове за лице. Притежава свойството да запълва гънките на лицето и да ги изравнява.
И успешно замаскира бръчките и създава ефект на лифтинг, благодарение на което кожата изглежда стегната и подмладена.
В антиейдж кремовете силиконът се обозначава като Cyclomethicone и Dimethicone crosspolymer.
2. Средства за коса
Влиза не само в състава на шампоани, но също и на балсами, маски, масла, спрейове, заглаждащи косата спрейове.
Силиконът запълва микропукнатините в косъма и подобрява цялостния външен вид на косата.
Прави зрително косъма по-дебел, придава на косата по-голяма гъстота и я прави по-бляскава.
3. Средства за гримиране
На практика всички фон дьо тен имат в своя състав силикон, който не позволява засъхването им. А също и прави тоналният крем по-пластичен и лесен за нанасяне на кожата. В резултат лицето изглежда свежо, овлажнено.
Силиконът, намиращ се във фон дьо тена, заглажда неравностите, запълва малките бръчки, от което кожата изглежда по-гладка и млада. Също придава устойчивост на грима, благодарение на което се задържа по-дълго.
Силиконът се използва в червилата. Благодарение на него червилото придобива ефект на лак. Устните изглеждат по-изразително и по-блестящи.
Видове силикон – опасен и безопасен
Някои видове силикон са водоразтворими, затова и леко се отмиват. А други, обратно, неразтворими са във вода, трудно се отмиват, като се добавят само в шампоани с усилена миеща формула.
Разтворимият във вода силикон лесно се извежда от организма, затова и се смята за безопасен. А неразтворимият може да се натрупва и с времето да навреди на здравето.
Лесно може да се открие в състава продукта. Обикновено названието му завършва на „-onol“, например, Dimethiconol.
Специалистите се разминават в мненията си, полезен ли е силикона или вреден.
Това зависи от много фактори, първо с какви вещества се съчетава. Също голямо значение има количеството силикон, добавен в продукта.
Натурални заместители на силикона
За щастие, има добра нова. В природата има естествени заместители на силикона – восък, силиций, органични масла, кератин, аминокиселини. Това са масла, получени от ядките на кокос, малинови семена.