Два доклада, публикувани в рецензираното медицинско издание Lancet, показват, че най-разпространената причина за смърт в страните с високи нива на доход днес е рак.

Сърдечно-съдови нарушения се лекуват все по-лесно

По цял свят сърдечно-съдовите заболявания, както и преди, са най-разпространената причина за смърт сред хора на средна възраст /от 35 до 70 години/, на болестите на органите на кръвообращението се падат около 40% от всички смъртни случаи.

Възрастните с 2,5 пъти по-голяма вероятност да си отидат от този свят от болно сърце в страните с по-ниски нива на доходите, в сравнение с държавите, в които стандартът на живот е висок.

Авторите предполагат, че вината за това е по-ниското качество на здравеопазването или икономическите фактори, които пречат на хората да търсят медицинска помощ.

В богатите държави на 10 случая на смърт от рак се падат на всеки 4 от сърце. Сърдечно-съдовите нарушения в нормалните лечебни заведения се лекуват сравнително успешно, и въпреки че са разпространени повсеместно, то в по-успешните региони справянето с тях е без особени проблеми.

По света се наблюдава поредно преразпределение между различни категории неинфекциозни заболявания, като сърдечно-съдовите вече не са основна причина за смърт в държавите с високо ниво на доход.

Също е било установено, че в 70% от случаите на сърдечно-съдови заболявания и смърт във всички държави са обусловени от контролирани рискове.

Сред тях присъстват метаболитни, поведенчески, социално-икономически и психосоциални.

Лечението на рак по-малко ефективно, отколкото на сърце

Метаболитният фактор е най-голям провокатор на болести, постигнат в 41,2% от всички случаи. Хипертонията е втори фактор, макар и да изоставала доста значително. На нея се падат 22,3% от всички смъртни случаи на сърдечно-съдови заболявания.

В страните с ниско и средно ниво на доходи много голяма роля играе факторът замърсяване на въздуха в домовете, лошото качество на храната, ниско ниво на образование.

Някои рискови фактори са доста универсални, например, хипертония и тютюнопушене, влияние на другите, като начин на хранене и качество на въздух в домовете доста се отличават в по-богатите държави в сравнение с групата на развиващите се.

У нас също се наблюдава тенденция за намаляване на случаите на смърт от сърдечно-съдови заболявания и увеличаване на онкологичните, за които методите на лечения невинаги са ефективни.

Предстоящото през 2021 г. преброяване ще даде нова информация за това колко са починалите от болно сърце и колко от рак, но разликите при преброяванията на населението между 2001 и 2011 г. бяха налице.