Ежедневните тренировки имат както позитивни, така и неблагоприятни последствия за здравето. Добре е да претеглим всички ЗА и ПРОТИВ, за да изготвим правилно своя фитнес план.
Какво лошо се случва?
1. Претрениране
Спортните предизвикателства и състезания в голяма степен са ориентирани към начинаещите. Перспективата да избягаш 10 километра след 8 седмици или да се набереш 20 пъти по 4 серии прелъстява начинаещите, които никога не са спортували, но искат бързо да постигнат внушителни резултати.
Във фитнес центъра могат да предложат изгодна програма за ежедневни тренировки от един тип. Но ако не сте карали колело редовно през последните няколко години, ежедневното въртене на педалите едва ли ще бъде толкова полезно.
Умората, болезнените усещания и дори травмите могат да бъдат в резултат на неправилно поставени спортни цели.
Ако през последните години сте водили заседнал начин на живот, се налага да започнете с малкото.
2. Нараства риска да получите травма
На тялото му трябва време, за да привикне към високо ежедневно натоварване. Ако без подготовка веднага започнете да тренирате по 6-7 пъти дневно, вместо, както трябва, по 2-3, здравето ви рязко ще се влоши.
В такъв случай е много голяма вероятността да получите травма или да изпитате слабост точно, когато не трябва.
Дори пилатесът и йогата могат да предизвикат проблеми, ако ги правите ежедневно. Гъвкавостта, разбира се, се подобрява с всяка изминала тренировка.
Ще поразите приятелите, когато внезапно заемете позата на скорпиона. Но още повече ще шокирате своето неподготвено тяло.
Многократното повторение на едни и същи асани може да доведе до разтежения и увреждания на дисковете между прешлените.
Какво хубаво се случва?
1. Спортът се превръща в навик
Вмъкването на физическата активност в ритъма на ежедневните тренировки, позволява с времето да се води по-здравословен начин на живот. Много ли от нас наистина обожават спорт? Едва ли.
Въпреки това фитнес залите вечер са препълнени, а в парковете по всяко време на годината могат да се срещнат бегачи. Това е дело на навика.
Достатъчно е да отидете няколко дни подред на фитнес и след това няма да ви се иска да спирате.
Тъй като с всеки изминал ден става все по-лесно да се убедим да отидем, но понякога е добре да се отдаваме на мързела, и тогава всичко започва от начало, но трябва и време за възстановяване.
Когато започнете да се занимавате със спорт, участието в предизвикателство помага за изграждането на навик.
2. Повишава се самооценката
На първата тренировка по кикбокс всеки ви плаши. А на 8-мата вече сте на ТИ с боксовата круша.
Когато се обърнеш назад, прогресът въодушевява, появява се радост, иска ви да се занимавате по-нататък.
Тъй като успехите в спорта – на любителско ниво, се постигат много по-лесно, отколкото в която и да е друга сфера на живота.
Започвате да изпитвате гордост, когато правите няколко клякания или увеличавате дистанцията с поне няколко десетки метра.
3. Накрая резултатите стават забележими
Ако ежедневно тренирате едни и същи мускули, доста бързо ще забележите резултати. Дори простите коремни преси – които между впрочем не са ефективното упражнение за укрепвате на пресата, изпълнявани всеки ден в продължение на няколко седмици ще направят пресата забележимо по-здрава.
Прогресът в спорта зависи от типа тренировки и начинът на живот извън фитнес залата – диета, сън, употреба на алкохол и така нататък.