Приятелството е важна област на човешките отношения. Още от детството малките деца свикват около тях да има други дечурлига, с които да си прекарват хубаво времето заедно. Малките деца до голяма степен зависят от родителите, и докато още не са пораснали, приятелството между децата също може да се управлява от възрастните и това е норма.
Когато порасне, човек придобива способност да гради своя живот така, както иска, в съответствие със своите желания и потребности. Избира си партньори в личния живот и в работата, създава връзки, общува с приятели. С личностните промени се изменя и отношението към приятелите и към хората, които смята за близки по душа.
Случва се и приятелските отношения да се разрушават. Причините могат да са както житейски обстоятелства – загуби, така и особености на отношенията между хората:
• Предателство;
• Липса на общи възгледи;
• Интереси и недоразумения;
• Обиди и много други;
Какво не следва да правят хората, които ценят приятелството и своите приятели и не искат тяхната връзка някога да бъде оборена. Когато спазват тези препоръки, читателите успяват да научат малко повече за личността, и да запазят в своя живот хора, с които съдбата може да ги срещне само веднъж.
1. Намеса в живота на приятелите
Всички се сблъскваме с трудности и проблеми. Когато е особено тежко, човек има навика да търси подкрепа от приятели. Понякога може да има нужда и от помощ. Случва се и така, че понякога приятел може да изпадне в ролята на жертва и да прибягва до начини на общуване, които могат да поставят под заплаха приятелските отношения.
На приятели не е забранено да споделят един с друг подробности за семейни или служебни конфликти, така могат да получат ценна подкрепа и разбиране. Но следва да избягваме изпадането в ролята на жертва и да молим от приятели за помощ, която би предполагала активна намеса в нашите отношения.
Когато намесваме приятелите в личните ни отношения с околните, прехвърляме отговорността от своите рамене върху тези на приятелите.
2. Използване приятелството само в своя полза
Общуването с приятелите дава възможност за приятно прекарване на времето, да помагаме един на друг. Лесно можем да загубим приятел, ако често го използваме за собствени цели, а нищо да не даваме в замяна.
Откажете се от навика да се отнасяте лекомислено към приятелите, тъй като в един момент ще се почувстват ненужни и ще сложат край на отношенията, в които се чувстват използвани. Истинските приятели, проверени от изпитанията на времето, трябва идват на помощ и да оказват подкрепа. Следва да се научим да уважаваме техните чувства и потребности, тогава ще се сдобием с нещо незаменимо в живота.
3. Скриване на истината от приятелите
Случва се и човек да узнае информация за своя приятел или неговите близки, които са неизвестни на него самия. Това могат да бъдат отношения на предателство от страни, черти на характера, които вредят на човека, а той не забелязва тяхното наличие.
Една от важните особености на приятелството е умението да бъдем откровени. Истината има свойството рано или късно да се разкрива и тогава приятел може и да не ни прости за мълчанието.
Не мълчете зад гърба на приятел, ако някои негови навици вредят на репутацията или разрушават неговото здраве.