Лимфомите са злокачествени заболявания, засягащи лимфната система. Те се поделят на Ходжкинови и Неходжкинови. В една от предишните публикации в Lechenie.bg ви разказахме за Ходжкиновия лимфом.
В днешната статия, ще ви разкажем за Неходжкиновия лимфом, неговата патогенеза, клинична изява и лечение.
Да поговорим повече за лимфоцитите
В миналата статия на тема лимфоми, ви разказахме за компонентите и функциите на лимфната система. Днес, ще ви дадем повече информация за един вид кръвни клетки, които стоят в основата на развитието на това заболяване – лимфоцитите.
Лимфоцитите са бели кръвни клетки, произведени от костния мозък. Те са важна част от имунната защита на организма и, по-конкретно, от придобития имунитет. Те се поделят на Т- и В-лимфоцити и NK-клетки.
Т-лимфоцитите координират имунния отговор, участват в защитата срещу бактериите, унищожават клетки, които са инфектирани от туморни клетки и вируси. В-лимфоцитите образуват антитела, които се свързват с патогенните организми и ги разрушават.
Част от В-лимфоцитите имат свойството да запомнят предишните антигени, с които са се срещали и да се активират при повторна среща с тях.
NK-клетките са клетки „естествени убийци“. Те могат да унищожат клетките, които са станали жертва на вируси или са се превърнали в канцерогенни.
Тази, наглед, перфектно устроена система за защита на организма, понякога става дефектна. В някои случаи, лимфоцитите започват да се делят неконтролируемо и да причиняват вреди на организма.
Какво означава диагнозата Неходжкинов лимфом?
При лимфомите, костният мозък започва да произвежда твърде много лимфоцити. В зависимост от начина на протичане, неходжкиновите лимфоми се поделят на такива с ниска степен на малигненост и такива с висока степен на малигненост.
Неходжкиновите лимфоми с ниска степен на малигненост нарастват много бавно. Абнормните клетки, които се наблюдават могат да бъдат Т- или В-лимфоцити или NK-клетки. Неходжкиновите лимфоми с висока степен на малигненост се развиват много бързо и също се различават според вида на лимфоцитите, които се наблюдават.
Симптоми на болестта
Симптомите на Неходжкиновия лимфом не се различават особено от тези на Ходжкиновия тип:
- Общо неразположение;
- Уголемен и безболезнен лимфен възел;
- Загуба на тегло;
- Липса на апетит;
- Нощни изпотявания;
- Упорит сърбеж по цялото тяло;
- Задух
И др.
Бавноразвиващите се лимфоми остават неразкрити за много дълго време, поради липсата на симптоматика. Диагностицирането при тях, обикновено, става случайно. Бързопрогресиращите, съответно, протичат доста по-бързо и агресивно.
Лечим ли е?
И двата вида Неходжкинов лимфом имат добра прогноза. Те дават мното добър отговор при лечение. При бавнопрогресиращия лимфом има голяма вероятност за повторна изява на болестта, но при агресивният – вероятността за пълно излекуване е по-голяма.
Лечението се съобразява, според състоянието на пациента и се прилагат основно: химио- и лъчетерапия, трансплантация на стволови клетки, имунотерапия и др.