Всички ние знаем за библейската легенда за Ной, който предвиждайки глобален потоп, построява ковчег, където събрал всички живи твари по двойки.
Учените са убедени, че в реалния живот това би било недостатъчно. Когато става въпрос за спасение на всичко съществуващо само 2-ма представители от вид са малко, за да се защитим от измиране.
Защо само една двойка не е достатъчна за оцеляване
Първото по рода си изследване, публикувано наскоро, показва, че дори видове с умерен размер, става въпрос за хора или за животни, могат да не оцелеят на тази планета при съществена промяна на климата.
Група учени от Университета на Върмонт установява, че за оцеляването на повечето видове са необходими големи запазени популации, ако те желаят да оцелеят в критичен момент.
За да направи този извод, екипът начело с биолога Мелиса Песпени провежда серия експерименти със стотици хиляди ларви на морски таралеж с пурпурен цвят. Целта е да се разгледа как те реагират на морска вода, която е умерено или много кисела.
Генетичните изменения за ключа към оцеляването
Установило се, че при някои морски таралежи се осъществява малко, но много полезно за оцеляването генетично изменение.
В много кисела морска вода тези редки мутации започват да се срещат по-често. И това е логично, тъй като генетичната вариация помогнала на следващото поколение морски таралежи да уплътнят обвивките си и да променят киселинността на клетките чрез изменение на функционалността на определени белтъци.
За да може варианта да се закрепи, и да се осигури преживяемост на морските таралежи в новата среда, тяхната численост трябва да е висока.
Само два морски таралежа, озовали се в спасителния ковчег, не биха могли да продължат рода.
Според авторите на изследването, всичко това означава, че макар и някои организми да могат успешно да съществуват при условия на изменен климат, повечето животни могат да оцелеят единствено като еволюират.
И тези изводи следва да се възприемат не само като научно потвърждение на легендите за ковчега на Ной, но и като повод да се обърне внимание на запазване на редките видове, които някак трябва да оцеляват в условията на глобално затопляне.