Мозъкът е напълно самостоятелен орган и определено е най-важният. Но някои негови действия слабо се поддават на логика. И микросънят е едно от тях.

Микросън – макропоследствия за живота и за здравето

Ако някога сте забелязвали, че по време на изпълнение на еднообразни задачи на работа – или доста по-опасно, зад волана, са ви са се затваряли очите за част от секундата, най-вероятно сте се сблъскали с явление, известно на науката като микросън.

Обикновено това се случва, когато ключови зони на мозъка за кратко се изключват, за да отдъхнат и да презаредят. Но самият мозък остава да бодърства, разбира се, не заспиваме в буквалния смисъл на тази дума.

И дори можем да правим това с отворени очи. Експеримент от 2012 г. по темата показва, че дори не спим добре, рутинната дейност може да е причина за микросън.

В рамките на изследването, например, при наспали се доброволци, които трябвало да играят на много скучна компютърна игра, отчели средно 79 епизода на микросън – с продължителност до 6 секунди всеки, общо за час.

И макар да няма нищо страшно в това, че мозъкът реши да подремне при работа  на компютър или пред телевизора, в определени ситуации това може да има ужасяващи последствия.

От микросън до самолетна катастрофа с много загинали

Падането на самолет 447 на AirFrance, в резултат на което загиват 228 души, се превръща в една от най-големите самолетни катастрофи, която е частично свързана с микросъня.

Когато експертите чули записите, те установили, че пилотът е спал твърде малко през последните дни.

Също има данни, че приблизително 16,5% от катастрофите по пътищата със смъртоносен изход са предизвиквани от микросън.

Може ли да се предотврати микросън или поне да намалеят рисковете? Спирането при първи признаци на микросън има решаващо значение за шофьорите.

По-екстремни решения от рода на гривни, които ни бият ток всеки път, когато задремем зад волана, засега не са особено разпространени.

Възможно е най-добрият начин да се избавим от микросъня, да се наспиваме всеки ден.