Изследователска група от Колумбийския университет може би направи пробив в лечението на оплешивяване. Екип учени за първи път успя да накара човешка коса да порасне в чашка Петри, без пресаждане на космени фоликули на кожата.
Как човешка коса успя да порасне в лаборатория
В предходни експерименти успяха да накарат козина на мишки и на плъхове да порасне, за тази цел учените култивираха вече съществуващи фоликули, взети от животните.
Този метод обаче не можеше да се прилага с човешки фоликули.
Ангело Кристиано, ръководител на изследователската група, пояснява, че учените са съумели да създадат условия, които са идеални за израстването на човешка коса и напомнят, че са тези, които съществуват в реалността. За тази те прибягват до възможностите на 3Д-печата.
В създадената заготовка слагали космени фоликули, взети от доброволци, след което добавяли специален коктейл, съдържащ инхибитори JAK, ензими, стимулиращи растежа на косата.
След 3 седмици косата започнала да расте – постигнат е резултат, който никога в миналото не е бил постиган.
Методът се нуждае от доработка, но е очевидно, че този подход може да помогне при лечение на алопеция и за възстановяване на косата.
Съвременните методи за лечение на оплешивяване – неефективни и скъпи
Мъжете биха се зарадвали, тъй като съвременните методи за лечение на оплешивяване, са доста трудоемки за изпълнение.
Нанасяне на средства на скалпа ежедневно, прием на хапчета, които потискат образуването на дихидрогентестостерон.
Сред страничните ефекти на това средство обаче е рискът от еректилна дисфункция или на първо време проблеми с ерекцията.
Повечето мъже биха предпочели да са плешиви, още повече, че доста харесват именно такива представители на силния пол, дори ги смятат за сексапилни.
Пресаждането на коса на скалпа пък е доста скъпа и същевременно болезнена процедура.
Вярно ефективна е, но дали ползата е по-голяма от вредата и най-вече стресът, на който се подлага организмът за възстановяване на косата.
Човешката коса има една основна функция – да предпазва главата и мозъка от директните слънчеви лъчи, но мъжете са предразположени към оплешивяване, поради хормонални особености.