В настоящия момент на повърхността на кожата, в червата и в много други вътрешни органи на всеки един от нас живеят милиарди разнообразни микроби.

Защо богатите са с повече полезна микрофлора

Съвкупността от всички обитаващи тялото ни микроорганизми се нарича микрофлора и според американски учени доста се различава при бедни и богати.

Повечето от тези микроорганизми ни предпазват от болести и помагат за смилане на храната, но при хората с ниски доходи те не изпълняват своята функция толкова добре.

Изследователите смятат, че е време на всички хора да се гарантира минимален стандарт на живот, за да е възможно представителите на всички социални слоеве да се сдобият с нормална микрофлора, както са гарантирани принципно чистият въздух с редица закони и безопасността с разпоредбите на Наказателния кодекс.

Откритието на професор от Университета на щата Мейн бе наскоро обявено. Около 6 месеца преди да излезе статията, той и неговите колеги забелязват, че хората от богати семейства имат много по-разнообразен чревен микробиом от останалите.

Следователно те по-добре смилат хранителните вещества, набавят си много повече витамини и минерали и като цяло са по-здрави и живеят по-дълго.

От какво зависи какви микроби ще живеят в човешкото тяло

Според учените разнообразието от микрофлора пряко зависи от обстановката у дома, качеството на приеманата храна и нивото на медицинско обслужване.

При изхождане от това обстоятелство, няма нищо изненадващо, че заможните хора са с повече полезни микроби в червата, отколкото всички останали с по-ниски доходи.

Някои могат да си позволят пресни плодове и зеленчуци, месо и риба, докато останалите се задоволяват с дюнери, хамбургери и с евтина храна – солети, бисквити, вафли, чипсове, които не обогатяват чревната микрофлора.

За реалностите у нас обаче това правило не важи до такава степен.

Цените на пресните плодове и зеленчуци, както и на месните продукти ги правят достъпни почти за всички, дори и за тези, които са на минимална работна заплата, фиксирана на 560 лева, с приспадане на данъци остават около 460 лева.

Най-големи са затрудненията с набавянето на качествени хранителни продукти при пенсионерите.

Най-ниската пенсия е социалната, която е 120 лева в момента месечно.

При липса на помощ от децата с толкова средства преживяването у нас е почти невъзможно.