За първи път изследователи пресметнаха количеството генни мутации, обусловени от факторите на околната среда, начина на живот и от наследствеността и колко е процентното съотношение на случайните мутации.

Според ново изследване 66% от генетичните мутации, които предизвикват рак, се дължат на случайни грешки, възникващи при деленето на клетките.

Факторите на околната среда са причина само за 29% от мутациите, останалите 5% се наследяват, а каква е основната причина за мутациите?

Според първоначалните изследвания, рискът от развитие на рак до голяма степен е обусловен от случайни грешки на ДНК, които се получават при делене на самообновяващи се клетки.

Учените предлагат описание на лошия късмет в този процес.

Всеки път, когато се извършва репликация на ДНК, се допускат няколко грешки – мутации.

През по-голямата част от времето повечето от тези мутации не причиняват вреди.

Те се намират в гените, които нямат отношение към рака.

Това е обичайна ситуация, която се определя просто като удачна.

В организма съществува система за коригиране на подобни грешки, която обаче невинаги сработва.

Начинът на живот все пак е важен

В предходно изследване учените използвали математически модел, за да представят теория на риска за развитие на рак , която разработили предварително.

Тази теория е свързана с общото количество деления, на които били подложени нормалните клетки. Изследването се провело по примера на 31 вида рак.

Първо учените направили оценка на количеството стволови клетки в тъканите, където е възникнало раково заболяване, а след това и на скоростта, с която тези клетки се делят.

При сравнение на получените данни се установила взаимовръзка между делението на клетките и продължителността на живота при всяка разновидност на рака.

Почти 2/3 от генните мутации се обясняват със случайни грешки, които се случват естествено при здравите, делящи се клетки по време на ДНК репликация.

Новият математически модел показал отново висока корелация между честотата на възникване на рак и общото количество деления на нормални клетки.

Но този път те установили, че 66% от всички генетични мутации, предизвикващи рак, се дължат на случайни грешки.

Тази новина несъмнено е отчайваща, но мутациите, предизвиквани от фактора околна среда или начина на живот също стават съвсем случайно.

Дефектите в генома на пушача също възникват напълно случайно.

Мутациите, предизвикани от тютюнопушенето или други случайни мутации, влияят както на гените, предизвикващи рак, така и участъците ДНК, които нямат никакво отношение към него.

Но начинът на живот играе важна роля в профилактиката на рака.

Една мутация не е достатъчна, за да се развие рак, трябва да са най-малко 3 или повече.

Но затлъстяване, тютюнопушене, недостатъчна физическа активност и неправилно хранене, могат да предизвикат появата на необходимия трети дефектен ген, който да докара тежката болест.

Така че разполагаме с възможността да спрем рака или поне да намали опасността.

Какво стана със здравословния начин на живот?

Новото изследване се подлага на критика от научната общност.

Доктор Отис Брайли бурно реагира на факта, че не съществуват начини за профилактика на рак.

„Ако ти е писано да се разболееш от рак, ще се разболееш? О, аз бях много по-щастлив преди вашето изследване.“ – обяви доктор Брайли пред медиите.

Авторите на изследването смятат, че заключенията им ще послужат като стимул за търсене на нови методи за борба с рака.