Бременността представлява физиологичен процес на растеж и развитие на плода в утробата на майката.

Как ще се държи организмът по време на гестация, не могат да предскажат нито опитните специалисти акушер-гинеколози, нито дори екстрасенсите.

Всеки организъм е уникален по своята природа, именно затова при наблюдението на бременността е толкова важен системният, комплексен и индивидуален подход.

Специална група пациенти в болничните заведения са бременните с повишен риск от развитие на усложнения.

Водене на „сложна“ бременност и раждане

Високорисковата бременност изисква специална тактика, която включва цял комплекс профилактични мероприятия, насочени към предотвратяване на усложнения.

А също и подбор на адекватна медикаментозна терапия, ежедневно съблюдаване на препоръки и редовно провеждане на гинекологични прегледи.

Рискови фактори за развитие на усложнения по време на бременност

1. Възраст на родителите

Колкото повече остарява човек, толкова по-голяма става вероятността от развитие на хронични заболявания.

Разбира се, хората, които през целия си живот се придържат към здравословен начин на живот, следят с какво се хранят и нямат вредни навици, са по-здрави.

Но повечето жени към 35 имат цяла плеяда от здравословни проблеми – венерически инфекции, възпалителни заболявания на органите на малкия таз и на отделителната система, хипертония.

Това е само малка част от списъка с причини, които е възможно да имат дългосрочни неблагоприятни последствия за успешния изход на бременността.

Медицинската общност смята 35 години за гранична възраст за първо раждане.

Имайки предвид постоянната тенденция за все по-късно първо раждане, в сравнение с миналото, е важно да се направи добра предварителна подготовка за бременността.

Планирането на бременността позволява да се минимизира рискът от развитие на опасни за живота състояния.

А също и от усложнения при протичането на бременността, раждането и следродилния период.

Смята се, че вероятността от летален изход както за майката, така и за плода, е значително по-нисък при 20-30 години на майката.

Важно е да се има предвид,че раждането преди 20 също е свързано с повишен здравен риск, тъй като репродуктивната система на бъдещата майка в този период не е окончателно формирана.

2. Наследствен фактор

По време на всеки триместър на гестацията се провеждат скринингови методи за изследване, които позволяват да се заподозрат и инструментално да се потвърдят наследствени патологии на плода.

След получаване на резултатите от биохимичния профил се провежда ултразвуково сканиране.

Днес на всички бъдещи родители се препоръчва консултация при генетик.

При наличие на медицински показания и при съгласие на бъдещата майка се извършва амниоцентеза.

Методът се основава на анализ на клетките на плода, получени от околоплодния мехур.

3. Съпътстващи заболявания на родителите

Родителите с хронични заболявания, включително и с венерически болести, са с повишен риск, поради затруднения при зачеването.

А също и при протичане на бременността в случай на нейното настъпване, и при раждането.

Съвети за родители

Следването на медицинските препоръки при планиране и водене на бременността позволява да се минимизира рискът от развитие на усложнения:

1. Ултразвуков контрол

При получаване на положителен резултат от изследване на урина за бета ЧХГ, трябва незабавно да се направи консултация с акушер-гинеколог за потвърждение на маточна бременност.

Родителите, които пренебрегват тази препоръка, се излагат на риск да пропуснат разположение на плодното яйце извънматочно, което бива последвано от разкъсване на маточната тръба и развитие на перитонит.

2. Внимателно отношение

През целия период на гестацията жената, а също и роднините, следва внимателно да се отнасят към бременността.

Сънят, положителните емоции, спокойствието ще спомогнат за нормалния растеж и развитие на плода.