Какво разбираме под фразата „да се погрижим за себе си“ – означава да се захванем с нещо приятно. Но всъщност за постигането на вътрешно равновесие първо е необходимо да излезем извън пределите на зоната си на комфорт.

Психолози и социолози толкова често говорят за това, че трябва да се погрижим за себе си, че самото понятие на тези грижи става все по-размито. Обикновено под него се подразбира това, което ни носи удоволствие.

Много важно е от време на време да се глезим. Когато се чувствате потиснати, се налага буквално да принудим себе си да се отпуснем и разсеем.

Понякога това напомня на горчиво хапче, което изобщо не искате да изпивате, макар и да ви е необходимо, за да оздравеете.
Но винаги ли са достатъчно просто приятните занимания?

Всъщност понятието грижи е доста по-широко. И често предполага съвсем не особено приятни неща. Тази грижа е свързана с работа над себе си, със зрели постъпки и трудни решения, за вземането на които можете да станете обект на критика.

Но рано или късно ще разберете, че без тези решения не може да се мине. И така, как да се погрижите в пълна степен за себе си?

1. На първо място – за своето тяло

Ходенето на зъболекар не е най-приятното занимание. Има ли на Земята и 1 човек, на който да му харесва? Много от нас посещават зъболекар в най-добрия случай 3 пъти годишно.

А за преглед при гинеколог, уролог и други подобни специалисти изобщо не трябва и да говорим.

Най-трудно е човек да застави себе си да отиде на лекар, когато е потиснат или нещо го тревожи. Депресивната част от вас ви внушава, че от нещо може и да сте болни.

Всъщност тя го прави за всичко. А какво кажат, че нещо не е наред? А какво, ако медицинската сестра ви нагруби? Да, звучи глупаво, но много от нас понякога ги навестяват подобни мисли.

С възрастта постепенно ще започнете да поставяте под съмнение своята неуязвимост. Ще разберете, че все пак някакви болежки могат да ви хванат.

В това отношение грижата за себе си означава, че ще е нужно своевременно да се обръщате към лекар, когато чувствате, че нещо не ви както трябва, а също и да не забравяте за профилактичните прегледи.

Дори и да смятате себе си за супермен и ви е трудно да признаете, че понякога и вие имате нужда от медицинска помощ.

2. Не се страхувайте да отказвате

Понякога е много трудно да кажеш НЕ. Особено ако сте свикнали да постигате поставените цели и да правите всичко внимателно. Не е лесно да смениш неподходяща работа, да се откажеш от трудна връзка.

Налага се да признаем, че не се справяме и нещо се намира извън пределите на нашите възможности.

3. Молете за помощ

Често, за да помолите някого за помощ, е необходимо да преодолеете своите страхове и да излезете извън зоната на комфорт. Това наистина не е толкова лесно, тъй като никога не можете да предскажете реакцията на другите хора.

Те имат право да ви откажат.

И дори ако отношенията ви със семейството и приятелите са прекрасни, все пак да помолиш за помощ, не е лесно.