САЩ, Канада, Великобритания и Швеция бяха обхванати от паника. По улиците се разхождат хора в костюми на клоуни с оръжие в ръце.

Те се заглеждат в прозорците на домовете, неочаквано изскачат от храстите пред минувачите, плашат децата. В мрежата са се появили стотици видеоклипове на жестоки клоунски номера.

Възрастните се боят да излизат навън, а децата да ходят на училище. Какво е това – нов социален феномен или вирусна реклама? И защо така ни плашат тези безобидни циркови персонажи?

През август тази година в полицията в американския щат Южна Каролина позвънило момченце. То разказало, че по пътя на връщане от училище видял клоун, който предлагал на децата бонбони и ги викал със себе си в гората.

На следващия ден подобно съобщение постъпило от още 1 момченце. И още, и още. Полицията била убедена – разказите за клоуните, номера или детска фантазия.

Но скоро към участъка се обърнала жена, която също видяла как вечерта в гората се разхождал клоун. Що за хора са били това – по различни данни са няколко, от полицията така и не успели да изяснят.

Оплаквания от странни клоуни започнали да се появяват и в други градове на САЩ. Първоначално били наблюдавани само около училищата. Но скоро започнали да се забелязват навсякъде.

Вместо бонбони в техните ръце се появили окървавени пръчки. Кръвта и оръжието били шега. Но хората започнали да се плашат наистина.

По вестниците започнали да пишат за хора в клоунски костюми, които изскачат от храстите, обикалят около домовете през нощта, заглеждат се в прозорците, опитват да се крадат коли.

Една от версиите за появата на клоуните била появата на нов филм – римейк на известен трилър за клоуна-убиец. Факт е, че до излизането на филма има още година.

Не е ли рано за рекламна кампания? Но когато в един от щатите клоун се опитал да отвлече дете, а в щата Пенсилвания убил 16-годишен ученик, станало ясно, че това не е шега, нито пък пиар-акция.

Стотици съобщения за престъпници в костюми започнали да постъпват в полицията. Интернет бил наводнен с вирусни видеоклипове, на които клоуни плашат хора.

В социалните мрежи се регистрирали стотици акаунти на зли клоуни, в които анонимните автори пишели за готвещи се атаки на училища, кампуси, болници.

Зловещата мода се разпространила и в други държави. През септември „злобните“ клоуни се появиха в Канада, Швеция, Великобритания.

Най-много страдат британците. Само за 3 дни полицията на графство Кент получава 39 съобщения за инциденти. Хора, облечени като клоуни, въоръжени с ножове, изскачат от храстите, плашат децата, причакват автомобилите по пътищата.

Повечето психолози са убедени, че България не е застрашена от атака на клоуни, тъй като у нас има повече реални проблеми, и на хората просто не им до това.

Второ, нивото на агресия в обществото е много по-висока, и шегаджията рискува много повече, отколкото тези, които плаши.

В нашата култура образът на клоуна не е толкова популярен, колкото на Запад, затова и модата на клоунското тролене не е възможно.

Но все пак, ако се срещнете с подобно явление у нас или в друга страна, си спомнете съветите на психолозите, че под маската може да е същият човек като вас – не най-щастливият и успешен.