За никого не е тайна, че абсолютно уверени в себе си мъже и жени, които нямат комплекси, проявяващи се по време на интимна близост, на практика няма.

Но това не означава, че трябва ситуацията да се остави на самотек, и да се примиряваме с нейното наличие. Съвсем не!

Сексуалните комплекси са нещо коварно, което не само може да си съсипе отношенията ни със съпруга, но и да подрине собствената ни самооценка, като потисне способността ни да се наслаждаваме на любовната игра, и накрая да стане причина за депресивно състояние, самота, отвращение към интимната близост и формирането на страх от нея.

Какви сексуални комплекси пречат на пълноценните отношения със съпруга? И в какво се състоят техните особености?

Какво са това сексуални комплекси?

Преди да започнем борба с тях и да разберем в какво се състои тяхното неблагоприятно въздействие върху интимната ни сфера, е важно да разберем какво точно означава понятието.

И така, сексуалните комплекси са един от проблемите на психологическото направление, които не се отнасят към заболяванията, но се нуждаят от корекция с метода на психотерапията.

На практика всички съществуващи комплекси, свързани със сексуалните отношения, носят негативни емоции, чувство за страх и неудовлетвореност, затова борбата с тях трябва да бъде неотложна.

Сексолозите открояват множество разновидности комплекси, някои от които са присъщи само за жените – например, комплексът Алиса в страната на чудесата, комплексът Пепеляшка и Амазонка, някои – силната половина на човечеството – комплекс Дон Жуан, комплекс Дон Кихот, комплексът Отело; малка част засягат и двата пола – комплексът за непълноценност, на Каин, комплекс от детството.

Сред тях често срещаните сексуални комплекси, които не позволяват получаването на удоволствие и отпускането по време на интимна близост, могат да се отбележат само някои от тях.

1. Комплекс за непълноценност

Обикновено се формира в детството или през юношеството, и е вследствие от неправилно възпитание. В чести случаи се залага в съзнателна възраст, например, при жени след раждане.

В буквален смисъл изпадат в паника при вида на неидеалния корем, стриите и загубилите еластичност гърди.

Като цяло, комплекс за непълноценност се проявява и в дълбоко неудовлетворение от външните характеристики и убеждението, че тяхното тяло е толкова непривлекателно, което е способно да предизвика отвращение и загуба на интерес към партньора.

Желаейки да скрият своите реални и измислени недостатъци, много предпочитат да правят секс на изгасени светлини, или още по-лошо, без да разголват горната част на тялото, макар и мъжете съвсем да не се интересуват от идеалните форми на фигурата, а от сексуалността, харизмата и увереността.

Между впрочем този комплекс е много подобен с този наричан Квазимодо, който се проявява в убеждението, че има много недостатъци във външността, затова и сексът за него е подобен на изпитание, от което не може да получи удоволствие.

2. Комплекс от детството

Също се отнася към разпространените, макар и да се среща по-рядко, отколкото предходните.

Но за съжаление, реалността е такава, че някои хора на възраст далеч над 30 години, както и преди, се намират в зависимост от своите родители, а те, на свой ред, контролират всички аспекти на живота на своето пораснало чедо.

3. Алиса в страната на чудесата

Присъщ е за жените, които не желаят да се примирят с реалността. Те живеят в собствен измислен свят. Те създават в главата си образ на идеален мъж и сценарий за всепоглъщаща любов, която очакват с години.