Дезинфекцията на жилището е един от начините за профилактика на простуда през епидемичния сезон. Не по-малко актуална е в тези случаи, ако у дома е заболял някой от членовете на семейството и е необходимо да се предпазят останалите.

Естествено, че само за сметка на дезинфекция е невъзможно да се изключи разболяване, но в комплекс с профилактични мероприятия и укрепване на имунитета това ще е напълно ефективно.

Как правилно се провежда дезинфекция на жилището, какви прости и ефективни средства могат да се използват за тази цел?

Малко за вирусите

Вирусните инфекции са изключително активни в периода на междинните сезони, когато времето е неустойчиво. За това способства и скупчването на много хора в затворени помещения и благоприятните условия за вируси във външната среда.

Тъй като вирусите много добре се съхраняват в частиците прах и слюнка във въздуха на помещенията до 4 часа. В сух вид на повърхността на мебелите и предметите на интериора може да оцелее в продължение на няколко седмици.

Аденовирусната инфекция се разпространява също и с водата, включително и водопроводната, като възбудителите запазват жизнеспособност до 4 месеца, тоест през цялата зима – от ноември до началото на март.

Добре се съхраняват вирусите по мебелите и дрехите в сухо състояние. Способен е да съхранява активност до 2 седмици, ако е на стайна температура и до няколко месеца – при температура около +5 градуса.

Затова ако у дома има болни с температура, хрема и кашлица, им е необходима изолация, а на дома ви – дезинфекция.

Домашна дезинфекция при ОРВИ

Дезинфекцията започва с изолация на боледуващия в отделна стая, ако има така възможност, и много добро проветряване на помещението.

Това намалява концентрацията на вирусите във въздуха и дава възможност за активно провеждане на останалите методи за дезинфекция.

Особено важни са такива мероприятия, ако у дома има малки деца или бременни жени, хора в напреднала възраст, за които простудата може да се превърне в тежко изпитание.

По време на болестта на един от членовете на семейството се провежда ежедневна текуща домашна дезинфекция. След оздравяване е необходимо да се проведе заключителна и цялостна домашна дезинфекция.

Това ще позволи отстраняване на всички опасни микроби и вируси от жилището, без да се разпространяват към останалите членове на семейството.

Всички методи за дезинфекция в домашни условия са достатъчно ефективни, но това не означава, че са по-малко ефективни.

Какви методи за дезинфекция помагат?

Колкото прости и банални да изглеждат мокрото почистване и проветряване, те са едни от най-ефективните методи, като съчетават в себе си физически и механични методи за дезинфекция, баналното отмиване на опасните вируси с вода или въздействието върху тях със студен въздух.

Не по-малко ефективно ще бъде използването на рециркулатори и бактерицидни лампи, които въздействат с УФ-лъчи, но тези прибори ги има далеч не във всички домове.

В слънчев ден може да ги замени вдигането на щорите и слънчевото облъчване на стаята, заедно с хубаво проветряване.

Естествено, най-ефективните методи за дезинфекция са химическите средства, които днес са широко представени в магазините като битова химия.

Но при използването е необходимо специално внимание най-вече в домовете, където има деца,бременни и хора, които страдат от алергии.

Някои средства са отровни, раздразващи и дори токсични. Затова трябва внимателно да се четат инструкциите и да се следват много внимателно.