Лекарите са убедени, че телевизионните зрители, а и тези, които следят медиите в Интернет, се стресират от политическите промени, включително и от тези в международен мащаб, а това може да има сериозни последствия. Как да се справим с това?

„Болестта на избирателите“ се лекува с „новинарска диета“

Най-ярко връзката между тревогите от новините и здравето е видима от състоянието на американските телевизионни зрители, които са отделяли немалко време на дебатите на претендентите и сюжетите за техния личен живот.

У нас, дори е още по-лошо – на фокус от поне 2 седмици са изборите за президент, които протичат с доста слаба активност в телевизионните медии, но за сметка на това истинските сражения се водят в социалните мрежи – привърженици на единия и другия претендент влизат в ожесточени битки, които отнемат цялото им време.

И затова резултатите от проучването на Американската психологическа асоциация, проведено през изминалия месец сред 1155 потенциални избиратели, са още по-валидни и за българите.

Оказва се, че 46% от тях признават, че изборите били източник на стрес в техния живот. Като 23% съобщават, че стресът бил значителен и дори, че политическите промени се свързват от тях със страх за живот – техният собствен и на близките им.

Най-малко нервничат по политиците мъжете без висше образование – 38%, а най-високо било нивото на стреса сред образованите жени – 59%.

Учени от центъра за изследване на стреса, действащ при Университета Монреал, определят, че нивото на хормона на стреса – кортизол се вдига най-много при жените над 35-годишна възраст, особено тези от емоционалния психотип.

Някои лекари, дори говорят за болестта на избирателите. Доктор Робърт Глатер, лекар от Нюйоркската бърза помощ разказва, че подобен стрес води до сериозни физически ефекти.

Лекарят съветва зрителите да бъдат внимателни при повишаване на кръвното налягане, колебанията в сърдечния ритъм, главоболие, гадене и други симптоми, които се появяват при гледане на новини на тема избори или обсъждането им.

Такива чувствителни хора трябва внимателно да си наложат новинарска диета – в смисъл да ограничат гледането на телевизионни предавания и четенето на сайтове на политически теми.

Достатъчен е месец след промените, за да спадне напрежението, и информацията вече да не се приема толкова близо до сърцето, и информацията вече не се приема толкова близо до сърцето. Може да помогне йогата, медитацията, а в някои случаи и психотерапията.

При емоционалните – гадене, при интелектуалците – кръвното

Израелските психолози са убедени, че лошите новини предизвикват пристрастяване. Ако нещо ви впечатли, съвсем несъзнателно се впускате и не забелязвате колко много време сте започнали да отделяте на тази тема, дори ако по-рано никога не сте следили политически събития.

Освен това в социалните мрежи, в които тече бурно и невинаги коректно обсъждане на политиците, могат да обострят тревогата. Така и че и Facebook като източник на стрес се подценява.

Как да си помогнете?

1. Измислете си информационно меню
Подберете си само тези източници на информация, на които се доверявате. Не четете всичко наред, подадено в жълт или черен вид. И не вярвайте на всичко.
2. Пускайте си любимите песни
За да се отпуснете слушайте любимите мелодии, докато четете новини. Във всички ситуации и във всички епохи хората са прибягвали до това средство.
3. Запасете се с калций
Храните, съдържащи повече калций като извара, сирене, кисело мляко са за предпочитане, тъй като адреналинът гони „калция“ от организма.