Травмите - това са неизменна част от живота на човека, който активно се занимава със спорт. Професионалните спортисти много често си плащат със сериозни травми за възможността да постоят на пиедестала и да получат заветния медал.

Но дори в обичайния начин на живот на човека, който само веднъж седмично посещава фитнес зала, прави сутрешно бягане или просто си прави у дома различни упражнения, има риск от увреждане на опорно-двигателната система – мускули, сухожилия, свръзки, стави и дори кости.

В помощ на такива хора фармацевтичната индустрия отпуска множество разнообразни препарати за местно приложение, а именно нанасяне върху травмираната област. Какво се отнася към тези медикаменти и как е най-добре да се прилагат?

Какво влиза в състава на спортните мазила и гелове?

В състава на медикаментите, които могат да се прилагат за лечение на спортни травми могат да влизат както лекарствени средства и химични съединения, така и различни вещества от животински или растителен произход.

Всеки човек е индивидуално възприемчив към тези компоненти, затова универсален съвет кой препарат е най-ефективен да се даде е невъзможно.

Освен това всеки вид травми се поддава на лечение с определена група лекарства, затова е препоръчително да се избират поотделно.

Обезболяващи лекарства за местно приложение

Такива мазила и гелове най-често се използват при спортни травми, тъй като именно болката, това е симптом, който безпокои човек в най-голяма степен.

Най-ефективни като аналгетични средства за местно приложение са лекарствата на основата на нестероидните противовъзпалителни средства. Към тях се отнасят препаратите, в чийто състав влиза ибупрофен, диклофенак, индометацин, кетопрофен и т.н.

Тези препарати намаляват болката, подуването, зачервяването, облекчават движението в наранените крайници. Но за разлика от антибиотиците не се борят с микробите, затова са подходящи за лечение само на неинфектирани травми.

В случай на подозрение на натрупване на гной, инфектиране на хематоми и рани, е необходима консултация на лекар-хирург или травматолог.

Аналгетиците за местно приложение – за нанасяне върху кожата, не оказват системно въздействие.

Това означава, че не се абсорбират в кръвта и не се разпространяват по целия организъм – за разлика от аналогичното вещество под формата на таблетки или инжекции, затова не оказват пагубно влияние върху стомашно-чревния тракт, бъбреците, черният дроб и кръвотворните органи.

Охлаждащи лекарства за местно приложение

Веднага след получаване на травми най-добрият начин за охлаждане е ледът или всеки студен предмет, приложен непосредствено към болното място.

Студът способства за свиване на кръвоносните съдове, намалява отока и обема на хематомите и притежава обезболяващ ефект.

Но този способ за неотложна помощ не трябва да се прилага повече от 15-20 минути, тъй като може да стане причина за увреждане на кожата.

Охлаждащите лекарства се нанасят на кожата веднага след получаване на травмата. И не понижават телесната температура, а само създават усещане за студ, обезболяват и разсейват човека от неприятните усещания.

В състава на тези медикаменти влизат гореспоменатите обезболяващи средства, тъй като са ефективни срещу болки и подуване.

Съответно охлаждащият ефект се създава за сметка на въвеждането в състава на 1% ментол, камфор или различни етерични масла – от мента, мелиса, евкалипт и др.

Охлаждащите мазила и гелове следва да се използват местно няколко пъти дневно в областта на увреждането в рамките на 3-4 дни след получаването на травмата.