Майкрософт обеща да реши проблема с рака в рамките на 1 десетилетие, като използва най-модерните компютърни технологии, с които да разбие кода на болните клетки, така че да могат да бъдат препрограмирани обратно към нормалното си състояние.

В драматичната промяна на посоката технологичният гигант е събрал малка армия от най-добрите биолози, програмисти и инженери на света, които ще се опитат да преодолеят рака, все едно е бъг в компютърна система или програма.

Това лято беше открита първата модерна лаборатория на Майкрософт, където ще се тестват констатациите на учените по компютърни технологии, и които ще създават огромни карти, които да показват как вътре функционира клетката.

Изследователите дори работят на компютър, създаден от ДНК, който може да живее вътре в клетките и да открива грешките в мрежата от клетки, които могат да наподобяват рак.

И ако забележи такава аномалия, има надежди, че ще стигне до такива ниво, че едно рестартиране на системата ще изчисти болните клетки.

Според Крис Бишоп, директор на лабораторията в изследователския център на софтуерната компания,е напълно логично именно те да се занимават с изследване на рака, защото имат най-голям опит в компютърните науки, и според него заболяване е един вид изчислителен проблем.

И това не е просто аналогия, а дълбоко математичeско прозрение. Биологията и компютърните науки са дисциплини, които изглеждат като тебешир и сирене, но имат много дълбоки връзки на фундаментално ниво.

Биологическата компютърна група в Майкрософт развива молекулярни компютри, изградени от ДНК, които действат като лекар на мястото на раковите клетки, за да ги унищожат.

Андрю Филипс, ръководител на групата казва, че целта е дългосрочна, но смята, че в рамките на 5-10 години е напълно вероятно въвеждането на интелигентна мускулна система, която да открива болестта.

Програмистите, които са в тази група, вече са разработили софтуер, който имитира поведението на здрава клетка, така че да има паралел за сравнение с болна такава, за да се работи там, където е възникнал проблема.

Софтуерът вече се използва, за да помага на учените да разберат как да лекуват левкемия по-ефективно.

Д-р Жасмин Фишър, старши изследовател и доцент в университета в Кеймбридж казва, че ако сме в състояние да контролираме рака, както всяко хронично заболяване, тогава проблемът ще бъде разрешен.

И тя смята, че проблемът за някои видове рак ще бъде разрешен до 5 години, но като цяло ще са необходими около 10. След това ще имаме честта да живеем във век, свободен от това заболяване.

И все пак не е гаранция, че тези изявления на частна компания, макар и имаща такъв голям авторитет, ще се окажат истина.

Умерено песимистичните прогнози показваха, че окончателно проблемът със злокачествените заболявания може би ще се разреши чак към края на настоящото столетие.

И в този смисъл изявленията на Майкрософт могат да звучат оптимистично, но все пак не трябва да сме прекалени песимисти, наистина е възможно поставената цел да бъде постигната. Но за тази цел трябва да се изчака 5-10 години.

Целта поставена от старшия изследовател – ракът да бъде контролиран и управляван като хронично заболяване, каквото например е диабета, е по-реалистична и съответно по-вероятно постижима в едно близко бъдеще, било то – 5-10 години.