Остра хирургична патология на коремната кухина, която се заключава в преплитане на някакъв отдел на червата, или на част от него около мезентериума – подобен на було, което обвива дебелото черво, или около собствената си ос.

Така обаче луменът на червото се припокрива, притискат се нервите на мезентериума и кръвоносните съдове, като възниква механично препятствие в храносмилателния тракт.

Признаците на преплитане на червата не трябва просто да предизвикват загриженост, а да накарат човек спешно да потърси медицинска помощ, тъй като състоянието представлява реална заплаха за живота.

Като цяло към това заболяване са повече предразположени мъже, макар че по разпространеност на преплитане на сляпото черво жените надминават мъжете.

Най-често тази патология се проявява в средна и старческа възраст.

Максимално често се среща преплитане на отделите на дебелото черво, сред тях 80% са в сигмовидния отдел, 15% в сляпото черво, 3% в напречно-ободното, 2% - в извивката към далака.

Средната възраст на болните с патология на сигмовидното черво е 60 години, с напредването на годините вероятността от това заболяване расте.

Към преплитане на сляпото черво е по-предразположено младото население – средна възраст 50 години. Средната възраст на заболелите в някои страни, например, в Индия, където болшинството са вегетарианци е още по-ниска – 33 години.

Причини за преплитане на червата

Причините за възникване на това състояние са много различни, и понякога на пръв поглед доста невинни. То може да възникне и по време на сън – промяна на позата може да стане причина за преплитане на червата.

Това може да се случи с човек, който от много години води нездравословен начин на живот, храни се неправилно, и вследствие на това има проблеми със стомашно-чревния тракт.

Родителите често плашат децата си, че преплитане на червата може да настъпи от дъвка, но е възможно и самите те да вярват в това.

Но дъвката не предизвиква активна перисталтика на червата, не се смила под действието на стомашния сок и в преобладаващия брой случаи отлично се екскретира от дебелото черво с фекалните маси.

Затова пък преплитането на червата от райска ябълка е напълно вероятен. Този плод съдържа прекомерно количество танини,които детският стомах не може да разгради, и се превръща в голяма бучка, която червата не могат да придвижат.

Това може да предизвика инвагинация – натягане на една част на дебелото черво в друга. Разбира се, за това трябва да се изяде не един плод, нито пък неговата половинка.

Преплитане на червата при деца може да се предизвиква не само не само от райската ябълка, а и от неумереното поглъщане на мандарини, банани и неподходящи за деца храни – пушени храни, сьомга и т.н.

Рискови фактори

1. Излизане от продължителен режим на гладуване, съпровождащ се с преяждане, който активизира чревната моторика и може да предизвика преплитане.
2. Систематично преяждане, особено нощем, предизвиква излишно напълване на извивките на червата, едновременно активизирайки неговата моторика, което може да доведе до преплитане на една или няколко чревни контура.
3. Остро увеличение на натиска вътре в коремната кухина, дори незначително вследствие на травма, необичаен физически труд, натоварване при слаба мускулатура на коремната преса.

Усложнения и последствия

Ако болният не се обърне към лекар при първите симптоми, след няколко часа започва развитието на перитонит. Повишава се телесната температура и настъпва лъжливо подобрение на състоянието.

На болния може да му се стори, че вече няма от какво да се безпокои. Това заблуждение може да доведе до фатални последствия.